Kalorie v potravinách

Pokud držíte dietu nebo i pro zdravý jídelníček, je důležité vědět, kolik mají různé potraviny kalorií. Kalorie v jídle totiž musí být v rovnováze s tím, kolik kalorií spotřebujete při tom, co celý den děláte. Pokud nemáte příjem a výdej kalorií v rovnováze (příjem kalorie je vyšší), budete tloustnout.

Kalorie v jídle není to jediné

Pokud sestavujete svůj dietní jídelníček, kalorie, které jsou obsaženy v jídle, by neměli být to jediné, na co budete brát ohled. Velkou roli hraje i obsah živin, vitamínů. Minerálů nebo bílkovin. V některých případech je lepší potravina, která má více kalorií, ale současně i více tělu prospěšných látek.

Kalorická tabulka luštěniny

Kalorické tabulky: Luštěniny
Luštěniny jsou ideální dietní potravina. Luštěniny by měl obsahovat každý zdravý nebo dietní jídelníček. Glykemický index luštěnin je totiž nízký a tak dokáží dobře a na dlouho zasytit. Luštěniny je možné kombinovat s dalšími potravinami a dosáhnout tak vyváženého jídelníčku.
Kalorická tabulka pro luštěniny >>

Kalorická tabulka maso a vnitřnosti

Kalorické tabulky: Maso a vnitřnostiMaso je také důležitou součástí pro zdravý jídelníček. Při výběru masa ale velmi záleží na tom, jaké zvolíte. Zatímco na vepřové maso byste měli úplně zapomenout, kuřecí nebo třeba rybí maso by na vašem jídelníčku určitě nemělo chybět. I když kalorie obsažené v mase nejsou nejmenší, maso je důležitým zdrojem bílkovin a některých dalších látek, které jsou důležité pro vyvážený jídelníček.
Kalorická tabulka maso a vnitřnosti >

Kalorická tabulka mléko a mléčné výrobky

Kalorické tabulky: Mléko a mléčné výrobkyMléko a mléčné výrobky jsou díky vysokému obsahu vitamínu D velmi prospěšné při hubnutí. Pomáhají při spalování tuků, obsahují velmi kvalitní živočišné bílkoviny. Při výběru mléčných výrobků je pouze nutné dát si pozor na různé smetanové nebo třeba čokoládové tvarohové, jogurtové dezerty. To jsou vyloženě kalorické bomby. Opatrnost je na místě i při výběru sýrů pro váš dietní jídelníček.
Kalorická tabulka mléko a mléčné výrobky >

Kalorická tabulka ovoce

Kalorické tabulky: OvoceČerstvé ovoce je určitě správná volba pro váš jídelníček. Existuje několik čistě ovocných diet, které se zaměřují na jeden konkrétní druh ovoce. Ne každé ovoce je ale automaticky zdravé nebo dietní. Některé druhy ovoce mají vysoký obsah cukru nebo dokonce tuků. Pro zdravý a vyvážený jídelníček je ideální kombinovat více druhů ovoce.
Kalorická tabulka ovoce >

Kalorická tabulka ovocné výrobky

Kalorické tabulky: Ovocné výrobkyOvocné výrobky, to jsou různé sirupy, kompoty, džusy, marmelády nebo konzervované ovoce. Tyto výrobky zpravidla obsahují velké množství cukru a díky tepelné úpravě mají i velmi malý obsah vitamínů. Při výběru výroků z ovoce je nutné dát přednost kvalitě před cenou. Vždy se dívejte na to, kolik výrobek obsahuje ovocné složky, a jaké je zde množství konzervačních látek a barviv.
Kalorická tabulka ovocné výrobky >

Přečtěte si také:  Pečivo celozrnné

Kalorická tabulka pečivo

Kalorické tabulky: pečivoTo že bílé pečivo obsahuje jen prázdné kalorie je poměrně známý fakt. Při výběru pečiva by mělo dostat přednost celozrnné nebo vícezrnné pečivo. Neplatí ale, že čím tmavší pečivo, tím zdravější. Barva pečiva totiž nemusí mít nic společného s tím, co pečivo doopravdy obsahuje. Pečivo je také vhodnější jako součást dietní snídaně nebo dopolední svačiny, odpoledne a na večer už pečivo není tak vhodné.
Kalorická tabulka pečivo >

Kalorická tabulka ryby

Kalorické tabulky: Ryby a rybí masoRyby by rozhodně neměly chybět na zdravém jídelníčku. Rybí maso totiž obsahuje velmi kvalitní živočišné bílkoviny, velké množství minerálů a vitamínu. Díky vyššímu obsahu vody má rybí maso i mnohem příznivější obsah kalorií. Ryby jsou také zdravé. Pravidelná konzumace rybího masa slouží jako prevence proti některým nemocem.
Kalorická tabulka ryby >

Kalorická tabulka sladkosti a zákusky

Kalorické tabulky: Sladkosti a zákuskyVěděli jste, že průměrný evropan zkonzumuje každý rok až 30 – 40 kilo cukru. I to je jedním z důvodů nárůstu obezity. Sladkosti, zákusky, sušenky a další pochoutky, to jsou zpravidla jen prázdné kalorie. Pokud si je nedokážete odpustit, sáhněte raději po kvalitnějších pochoutkách. Pokud máte rádi čokoládu, kvalitnější čokoláda s vyšším obsahem kakaa určitě bude lepší volba než klasická mléčná čokoláda.
Kalorická tabulka sladkosti a zákusky >

Kalorická tabulka tuky

Kalorické tabulky: tukyTuky jsou zlo! Nebo ne? To, že tuky se velkou měrou podílejí na obezitě, je známý fakt. Úplně vypustit tuky z jídelníčku ale také není dobrá nápad. Tuky totiž obsahují některé vitamíny (vitamíny rozpustné v tucích) které vaše tělo nezíská jinak než právě z tuků. Všechny tuky tedy nejsou zlé. Rozumné množství některých tuků, je naopak zdravé, a zdraví prospěšné!
Kalorická tabulka tuky >

Kalorická tabulka výrobky z masa

Výrobky z masa patří mezi největší nepřítele hubnutí a štíhlé postavy. Různé salámy, špekáčky, „dietní“ párky jsou zpravidla vyráběny z nepříliš kvalitního masa a mají vysoký obsah tuků, který je pak v těchto výrobcích maskován pomocí různých přísad a barviv. Pokud už nějaké výrobky z masa, tak si raději zvolte nějakou kvalitní šunku nebo jiný výrobek z kvalitního a libového masa.
Kalorická tabulka výrobky z masa >

Kalorická tabulka zelenina

Kalorické tabulky: ZeleninaZelenina by určitě neměla chybět na žádném jídelníčku a nemusí to být zrovna dietní jídelníček. Každý člověk by měl sníst denně alespoň 400 gramů zeleniny. Zelenina obsahuje velké množství vitamínů, vlákniny a dalších látek. Zelenina není jen zdravá. Látky, které obsahuje, napomáhají trávení.
Kalorická tabulka zelenina >

7 comments

  1. Já si kalorie v potravinách vůbec nepočítám. To by mi asi dokonale zkazilo nakupování a vůbec celé jídlo. Vybírám ze zdravých a prospěšných potravin, dodržuju zásadu ráno a odpoledne sacharidy, odpoledne a večer bílkoviny, málo sladkého a tučného, hýbat se. A díky tomu jsme v pohodě. Jasně že se snažím vyhábat různým kalorickým bombám, ale jaké potraviny vyhodit z lídelníčku při dietě je asi jasné každému. Takže můj názor je, že s počítáním kalorií v potravinách by se to nemělo přehánět, jinak budete zbytečně ve sgtresu že zrovna tenhle kousek vám rozhodil váš dietní plán. A stres je myslím horší než pár kalorií navíc 🙂

    1. Ahoj Lucko, v tomto máš určitě pravdu = počítání kalorií v potravinách a sledování kalorických hodnot při nakupování by určitě nemělo vést k tomu, že se budu zbytečně stresovat. Pro ty co se snaží zhubnout za pomocí diety a hlídají si kalorie v jídle platí to, že by si měli zachovat zdravý rozum a trochu nadhledu. Je pravda i to, že stres je vůbec největší nepřítel hubnutí. Existují dokonce výzkumy, že tím jak se v USA nebo v západní Evropě v posledních destiletích zvýšila míra stresu, kterému jsou lidé v práci u v běžném životě vystaveni, tak to je jeden z hlavních důvodů pro růst obezity v těchto zemích.

  2. Holky,můžete mi poradit jak mam vypořítat jak třeba volit druh ovoce na svačinu,když mám mít 405KJ a 150g toho ovoce…někdo mi říkal že se to má nějak dělit.prosím o radu..Mám se řídíit radši tou váhou a prostě sníst 150g ovoce,měně sladkého než počítat kalorie..
    Děkuji

  3. Kdyby jste někdo měl zájem,tak mohu zpřístupnit aplikaci žij wellness,kde si člověk může počítat a hlídat kalorie v potravinách,popřípadě mu mohu navrhnout jídelníček z přírodních produktů a normálního jídla

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *