Paleolitická dieta

Paleolitická dieta

Stále se objevují nové diety, nechybí mezi nimi ani Paleolitická, která se ovšem zakládá na starších základech. Paleo dieta je dieta podle jeskynního muže a hlásí se k myšlence, že dnešní strava je založena hlavně na průmyslově zpracovaných potravinách, což nepřináší nic prospěšného lidskému zdraví. V této dietě najdete několik zajímavých myšlenek, jiné vás nenadchnou.

Paleolitická dieta jsou přirozené potraviny, kde se například objevuje hodně syrového masa. To vám ale v současné době nedoporučí žádný hygienik. Maso se v této dietě konzumuje bez ohledu na jeho tučnost. Paleolitická dieta se opírá o fakt, že dnes každému nesvědčí mléko a mléčné bakterie a v souvislosti s nimi se objevuje řada alergií. Jestliže vám však mléko nedělá potíže, dopřávejte si ho. Stejně tak se nevyhýbejte mléčným výrobkům a sýrům, tentokrát s více jak 50 procentním podílem tuku. Zhubnete vůbec, když si budete dopřávat tučné jídlo? Jisté je, že se vám zvýší hladiny cholesterolu, ledviny se budou namáhat a navíc budete blíže riziku diabetu druhého typu.

Paleolitická dieta nedovoluje konzumaci takových potravin, jakými jsou nejen zmiňované mléčné výrobky, ale i luštěniny, obiloviny, sůl, mouka, alkohol, káva a rafinované cukry. Jíst můžete maso, zeleninu, ovoce, ryby, vnitřnosti. Dále si můžete pochutnávat na medu, houbách,vejcích, ořeších, sušeném ovoci. Povolen je v minimálním množství také přírodní olej.  K pití se doporučuje voda a bylinkový čaj.

Přečtěte si také:  Meloun jako základ pro dietní jídelníček

Celkem by strava měla být v podílu až 65 %  jídel s živočišným původem a až 45 % s rostlinným původem. Velké množství bílkovin však může být problém. Pokud je pro vás Paleolitická dieta jistou výzvou a chcete ji vyzkoušet, nebojte se přiřadit i některé nedoporučované potraviny, které podle vás zdraví neohrozí. Vždyť pravěk je už dávno pryč a i nové potraviny nejdou jenom zdraví škodlivé.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *