technology, developer, continents

Jak můžete využít umělou inteligenci v běžném životě?

V posledních dvou letech patří umělá inteligence mezi nejdiskutovanější témata vůbec. Není se čemu divit – je den ode dne schopnější a postupně proniká do všech oblasti lidského života. S čím dokáže pomoci i vám?

Nejdřív se musíte naučit správně promptovat

Co je promptování? Ve volném překladu se jedná o psaní příkazů a dodatečných informací, podle kterých následně umělá inteligence pracuje. Bez správně napsaných požadavků z ní nikdy nevytáhnete použitelný výsledek.

Prompty musí být hlavně konkrétní. Chcete si například nechat vygenerovat blogový článek o správném domácím cvičení? Pak zapomeňte na „napiš mi článek o domácím cvičení“ a spolehněte se spíše na „napiš mi článek o domácím cvičení celého těla. Zmiň dva druhy cviků na ruce, dva druhy cviků na nohy a dva druhy cviků na záda. Popiš, jaký počet pakování je potřeba pro hubnutí a jaké jídlo si dát po cvičení.“

Nezapomeňte AI říct také požadovaný rozsah a strukturu článku. Sdělte mu „článek bude dlouhý 2 normostrany a bude mít 1 nadpis H1, perex a 3 nadpisy H2.“

Přečtěte si také:  Co dokáže laser?

Chcete zjistit více o tom, jak tvořit prompt pro AI? Pak si rozklikněte vložené odkazy.

Příklady použití v každodenním životě

Nejnovější verze Chat GPT dokáže pracovat i s fotografiemi. Představte si, že máte lednici plnou surovin, čeká vás vaření večeře, ale jste absolutně bez fantazie. V takové situaci vyfoťte dané suroviny a napište „prohlédni si potraviny na fotografii a vymysli mi z nich 5 receptů.“ V mžiku získáte potřebnou inspiraci.

AI je skvělá i jako zdroj informací. Zajímá vás třeba, jak fungují černé díry? Pak vám stačí napsat „vysvětli mi, jak funguje černá díra tak, aby to pochopilo desetileté dítě.“ Trik tkví ve zmínce o dítěti. Určitě totiž nechcete být zavalení množstvím vědeckých termínů a výpočtů, kterým byste nerozuměli.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *