Kalorická tabulka – cvičení, fitness, pohyb

Kalorické tabulky- aktivity a cvičení ve fitnessVětšina z těch, kdo se snaží zhubnout, začne uvažovat o nějakém cvičení nebo návštěvách ve fitness centru. Je to logické, abyste zhubli, musí být vydané kalorie vyšší, než ty, které přimete. Příjem kalorií je sice možné omezit pomocí diety, ale diety (alespoň ty zdravé) sníží příjem kalorií jen částečně. Pro rychlé a efektivní hubnutí je tedy nutné cvičení a pohyb.

Fitness cvičení – které je nejlepší?

Pokud se rozhodnete pro cvičení ve fitness centru, následující kalorická tabulka ukazuje přehled nejčastějších aktivit a cvičení, a to kolik při nich vydáte kilo joulů (nebo kalorií). Obecně platí, že čím intenzivnější cvičení, tím jsou vydané kalorie vyšší. Rozdíl mezi cvičení aerobiku volným tempem (0,27 KJ) a intenzivním tempem (0,56 KJ) je tak více než dvojnásobný. Mezi nejnáročnější aktivity ve fitness pak patří rychlá jízda na rotopedu, step aerobik nebo tanec. Za jednu hodinu takového cvičení ve fitness dokáže vaše tělo spálit i více než 600 kilo kalorie (Kcal).

Vydané kalorie při fitness cvičení

Při intenzivním fitness cvičení jsou vydané kalorie až 600 Kcal za jednu hodinu cvičení. Jen pro představu, ženy do 50-ti let mají průměrný běžný denní výdej kalorií okolo 2400 Kilo kalorií (Kcal). Jedna hodina intenzivního fitness cvičení tedy zvýší vydané kalorie až o 25%. Takže, i když cvičení ve fitness je dřina, určitě se vyplatí!

Cvičení a fitness – pomalu nebo rychle?

Pokud je vaším cílem především rovnoměrné hubnutí, je současně důležité, aby cvičení probíhalo v aerobním režimu. Pokud totiž budete cvičit tak intenzivně, že budete zadýchání, vaše tělo bude kalorie spalovat v anaerobním režimu (bez přístupu kyslíku). Pro plynulé odbourávání tuků z nahromaděných tukových zásob, to ale není ta správná cesta. A navíc, pokud máte výraznější nadváhu, příliš intenzivní cvičení hned od začátku, by pro vaše zdraví nebylo příliš prospěšné. Je tedy nutné ke cvičení ve fitness přistupovat s rozumem a rozvahou.

Přečtěte si také:  Deset mýtů o vegetariánech

Kalorická tabulka – fitness cvičení

Následující kalorická tabulka obsahuje různé aktivity (cvičení, pohyb, práce) a informaci o tom, jaké množství energie (kalorie, kilo jouly) při ní vaše tělo spotřebuje. Kalorická tabulka obsahuje vždy základní údaj o tom, jaká je energetická náročnost dané aktivity za jednu minutu činnosti na jeden kilogram váhy (čím více vážíte, tím více energie při fyzické aktivitě spotřebuje).

Dále kalorické tabulky obsahují další dva sloupce – výpočet pro osobu o hmotnosti 60 kilo a jednu hodinu vykonávání dané činnosti, buď jako kilo jouly (KJ), nebo jako kalorie (resp. kilo kalorie Kcal).

Aktivita KJ/ 1 min./1kg váhy 1 hodina/60 kg váha 1 hodina/60 kg Typ aktivity
Aerobik – cvičení v rychlém tempu 0,56 2016 KJ 482 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Aerobik – cvičení v středně intenzivním tempu 0,43 1548 KJ 370 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Aerobik – cvičení volným tempem 0,27 972 KJ 232 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Jízda na rotopedu – pomalé tempo 0,39 1404 KJ 336 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Jízda na rotopedu – rychlé tempo 0,73 2628 KJ 628 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Jóga 0,26 936 KJ 224 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Spinning 0,56 2016 KJ 482 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Step aerobic 0,74 2664 KJ 637 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Stepper 0,25 900 KJ 215 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Strečink – protahování 0,16 576 KJ 138 Kcal Cvičení, sport, pohyb
Tanec 0,75 2700 KJ 645 Kcal Cvičení, sport, pohyb

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *