Kalorie

Kalorie a kilojouly v potravináchKalorie (cal) nebo kilo kalorie (Kcal) je starší jednotka energie, která se dnes již nepoužívá, a je nahrazena joulem (J) nebo kilojoulem (KJ). V současné době se kalorie objevuje především na potravinách, kde se používá k vyjádření množství energie, obsaženého v potravinách.

Kalorie jako fyzikální jednotka

Kalorie se dlouhou dobu používala jako fyzikální jednotka. Fyzikální definice kalorie pak byla následující:
Kalorie
je množství energie (tepla), které dokáže zvýšit teplotu 1 gramu vody z 14,5 stupňů celsia na 15,5 stupňů celsia.
Jedna kalorie odpovídá 4,185 J (joule) nebo také 0,004185 KJ (kilo joule)

Kalorie v potravinách

Kalorie se dosud používá především v potravinách. Tam je téměř vždy uvedeno množství energie, které daný výrobek obsahuje. Zpravidla je zde uveden údaj v kaloriích (Kcal) i v kilojoulech (KJ). Uvedené hodnoty pak jsou zpravidla uváděny na 100 g výrobku (to může být někdy zavádějící, například u nápojů, které se prodávají na objem.

Kalorie nebo kilokalorie?

Kalorie je poměrně velmi malá jednotka, takže mnohem častěji se údaje o množství energie uvádějí v jednotce kilo kalorie (Kcal). Přičemž platí, že 1Kcal = 1000 cal (kalorií). Z toho také někdy vznikají omyly, kdy autoři různých textů píší o kalorie, a mají přitom na mysli kilo kalorie.

Přečtěte si také:  Zapomeňte na hladovění a zhubněte zdravě

Tento omyl vzniká nejčastěji u překladů z angličtiny. V angličtině se totiž mluví buď o tzv. „small calorie“ (gram calorie), tedy malá kalorie, která má v angličtině značku „cal“ a jedná se o kalorii. Nebo se zde užívá tzv. „large calorie“ (kilogram calorie, food calorie), tedy velká kalorie, nebo také potravinová kalorie, a ta má značku „Cal“. Potravinová kalorie znamená to, co se ve fyzice označuje jako kilo kalorie (Kcal). V angličtině je tedy rozdíl mezi kalorie a kilo kalorie jen ve velikosti počátečního písmena. Takže u překladů z angličtiny se pak často objevují chyby, kdy se píše o kalorie, ale myslí se kilo kalorie.

Kalorie a kilo jouly – převod jednotek

  • 1 kalorie (cal) = 4,185 J (joule) = 0,004185 KJ (kilo joule)
  • 1 kilo kalorie (Kcal) = 1000 kalorií (cal) = 4185 J (joule) = 4,185 KJ
  • 1 J (joule) = 0,239 kalorií (cal) = 0,000239 KJ (kilo joule)
  • 1 KJ (kilo joule) = 239 kalorií (cal) = 0,239 Kilo kalorie (Kcal)

  1. mohu se zeptat kolik denně mám sníst Kj.
    Byla bych moc ráda kdybyste mi to poslali do čtvertka

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *