Bederní svaly

Cviky a cvičení - bederní svaly a bederní páteřBederní svaly cvičení pro posílení svalů v oblasti bederní páteře je důležité hned ze dvou důvodů. Bederní svaly se podílejí na udržování vzpřímené postavy a tato oblast je tedy velmi zatíženou částí těla. Časté jsou tedy bolesti v oblasti bederní páteře. Tomu je možné předcházet cvičením na bederní svaly. Posilování bederních svalů je také důležité při posilování na břišní svaly. Bederní a břišní svaly totiž musí být v rovnováze. Není tedy možné zaměřit se jen na posilování břicha.

Bederní svaly – cviky a cvičení

Nejlepší cviky na bederní svaly jsou ty cviky, které se zaměřují na plynulé zatěžování celé oblasti bederní páteře a na bederní svaly. V této oblasti není vhodné provádět nějaké silové cviky. Pro cvičení bederní svaly jsou nejlepší následující cviky:

Cvičení 1: Kleknout si na nohy a ruce a střídavě zvedat levou nohu a pravou ruku a naopak. Pohyby provádíme plynule v dlouhých sériích.

Cviky a cvičení - bederní svaly a bederní páteřCvičení 2: Kleknout si na nohy a ruce a prohýbat záda (kočičí hřbet), opět provádíme dlouhé série pomalých a plynulých cviků

Cvičení 3: Lehnout si na záda a postupně přitahovat nohu k hrudníku. Střídáme levou a pravou nohu. Při cvičení se soustředíme na správné dýchání

Přečtěte si také:  Svaly - břišní

Cvičení 4: Lehnout si na břicho, ruce za hlavu a následně zvedat hrudník z podlahy nahoru. Stačí pouze několik málo centimetrů nad podlahu. Břicho se přitom stále dotýká podlahy. Při zvednutém hrudníku vždy chvíli vydržíme

Cviky a cvičení na bederní svaly je dobré provádět společně s cvičením na břišní svaly. Podobně jako cviky na břicho, i pro bederní svaly platí, že by měly být prováděny dlouhé série s velkým počtem opakování.

One comment

  1. Děkuji za skvělé tipy. Ráda bych také několik přidala z vlastní zkušenosti. Už nějakou dobu dělám jógu, a musím se přiznat, že mi to neskutečně se zády pomáhá. Na tu bederku pro znalce doporučuji polohu kobylky (ležíte na břiše, brada dopředu a zvedáte pomocí bederních svalů nohy) a polohu pluhu na protažení (klasika, ležíte na zádech, nohy za hlavu – natažené!!!) nebo polohu hole, kdy klečíte, prohnete se a chytáte se pat. To jsou asi nejlepší, které – minimálně na mě – vždycky mají pozitivní účinky.
    Důsledné protahování a cvičení je opravdu nejlepší. Plus kvalitní ortopedické pomůcky. Já třeba v práci nesedím na ničem jiném než na velkém míči (fitball) a opravdu mi to hodně pomáhá. Když řídím, mám zase pod bedrama ten malý overballek, taky úplně super, nemohu si to vynachválit.
    Plus samozřejmě ortopedická matrace. My jsme kupovali u http://www.kralovske-spani.cz ale to záleží asi na každém, co si vybere.
    Za mě rada cvičit, pomáhat si, jak to jde. Hllavně s prominutím kašlete na chemii. Ta ještě nikdy nikomu od bolestí zad nepomohla.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *