Břišní svaly

Cviky a cvičení - břicho a břišní svalySvaly v oblasti břicha – břišní svaly je možné rozdělit na dva základní typy. Přímý břišní sval a šikmé břišní svaly. Pro každý typ břišních svalů se hodí jiné cvičení na posilování břišních svalů. Pokud chcete mít ploché a pevné břicho, je důležité rovnoměrně posilovat všechny svaly břicha.

Přímý břišní sval

Přímý břišní sval (neboli latinsky musculus rectus abdominalis) je velký sval, který se táhne přes celé břicho, od hrudní kosti, až k pánvi. Je to právě ten sval, který na břiše sportovce vytváří charakteristické tvarování břišních svalů. Primárním úkolem tohoto svalu je přitahování hrudníku k pánvi, pro posilování přímého břišního svalu se tedy hodí cviky, které zahrnují přitahování horní části těla k nohám nebo naopak přitahování nohou k hrudníku.

Šikmé břišní svaly

Šikmé břišní svaly jsou svaly po stranách břicha. Tyto břišní svaly začínají od žeber. Jedná se o celou skupinu břišních svalů, a jejich primárním účelem jsou rotační pohyby břicha. Tyto břišní svaly se tedy zapojují do všech pohybů, při kterých otáčíte tělem do strany. Tyto břišní svaly se nejlépe posilují tak že provádíte různé šikmé přitahování břicha, rotační pohyby do strany.

Přečtěte si také:  Břicho - hubnutí

Cvičení břišní svaly

Při cvičení na zhubnutí břicha posílení břišních svalů je důležité rovnoměrné zatěžování celého břicha. Mnoho lidí dělá tu základní chybu, že se zaměří třeba jen na „sedy-lehy“ a zatěžuje tak pouze přímý břišní sval. Pro posílení a zhubnutí břicha je nutné rovnoměrně zatížit všechny svaly. Je také důležité provádět cviky, kterými zatěžujete bederní svaly. Při nadměrné zátěži břišních svalů, bez odpovídajícího zatížen bederních svalů totiž může dojít k bolesti zad v oblasti bederní páteře.

Cvičení a hubnutí břicha:

3 comments

  1. Ahoj, jsem už 6 měsíců po porodu. Vzhledem k tomu že za chvíli už bude jaro a pak léto, říkám si že bych měla začít něco dělat se svým břichem, poradíte mi někdo jak začít cvičit abych měla zase pěkné břicho?

    1. Variant je hodně, vždycky jdeš šikmo – např. v lehu na zádech pravej loket za hlavou k levýmu pokrčenýmu kolenu. Ne leh na zádech, nohy nahoře a ty se vytahuješ za rukama střídavě k jedné a druhé straně.

    2. ja cvicim tak, ze lezim na zadech, kolena skrcena a polozena na jednu stranu, hlava a trup jsou rovne a s rukama za hlavou delam sedy-lehy rovne. Nohy dam pak na druhou stranu a to samy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *