Jaké jsou příznaky hemeroidů a jak je léčit?

Samotný název pro hemeroidy pochází původně ze spojení dvou řeckých slov a to „haima“ což označuje krev a „rhein“, což je tok. Už ze samotného názvu tohoto onemocnění lze odvodit jeho hlavní projevy a staří Řekové tyto obtíže považovali za krvácející žíly, tzv. haimorrhoides flebes.

V dnešním slova smyslu je pro hemeroidy charakteristické především krvácení, které se projevuje při odchodu stolice. Toto krvácení může mít různé podoby, od přítomnosti krevních stop na toaletním papíru či samotné stolici až po přímé krvácení z konečníku.

Kdy se jedná o příznaky hemeroidů a kdy hledat problém jinde?

Pro hemeroidy je typickým znakem zbarvení krve a to jasně červené. V případě, že zpozorujete krev, která je tmavá, sražená, případně promíchaná se stolicí, s největší pravděpodobností bude problém někde jinde a nebude se jednat o zmiňované hemeroidy. Počátek potíží bude nejspíš někde ve vzdálenější části střev.

Zmiňovaným krevním výtokům spojeným s hemeroidy většinou předcházejí buďto vleklé zácpy či naopak průjmy, může to však být i reakce na vysokou fyzickou námahu nebo razantní změnu ve vašem jídelníčku. Vyloučena není ani obecná celková změna životního stylu. Hemeroidy se však mohou výjimečně objevit i bez jmenovaných typických příznaků.

Bolestivost v oblasti konečníku způsobuje další komplikace

Nutno také připomenout, že pokud se u vás objeví bolestivost v oblasti konečníku, připravte se na komplikace, jelikož toto není pouhý příznak vnější formy tohoto onemocnění. Nejčastěji k ní dojde v situacích, kdy se ve vnitřních hemeroidech nahromadí větší množství sražené krve, která je neprůchodní, případně když jsou zaškrceny. Ovšem i vzniklé trhliny v oblasti řitního otvoru se mohou projevit podobným způsobem. V nejhorších případech může u hemeroidů dojít k jejich vyhřeznutí skrz konečník, což zjistíte podle tvorby hlenu zbarveného stolicí či krví.

Přečtěte si také:  Dovolená v lázních – užijte si zasloužený odpočinek ve vyhlášených českých lázních

Pacienti, kteří trpí těmito problémy, mohou mít v okolí řitního otvoru drobné kožní výčnělky. Cílem péče lékařů je potom jejich eliminace či úplné odstranění, neboť jejich přítomnost je logicky důsledkem mnoha nepříjemností, ať už menších, či větších. Ty mají počátky v citlivosti pokožky, která je v této oblasti svědivá a podráždění, což samozřejmě následně komplikuje každodenní očistu, která je s odchodem stolice spojena.

Jaké jsou příznaky hemeroidů a jak je léčit?
Jaké jsou příznaky hemeroidů a jak je léčit?

Hemeroidy nejsou fatální onemocnění

Dobrou zprávou je, že i přes některá tvrzení, nejsou hemeroidy právě tím onemocněním, které by mělo způsobit fatální podlomení zdraví jedince. Ovšem i přesto by člověk rozhodně neměl podceňovat komplikace, které je doprovázejí. Krvácení samotné, stejně jako dlouhodobé záněty nebo vyhřezlé vředy dokážou váš život pěkně znepříjemnit. Nutno připomenout, že je potřeba být vždy obezřetný a nepodceňovat situaci, protože všechny jmenované či podobné projevy nemusí signalizovat vždy hemeroidy. Může se totiž jednat i o jiná a mnohem vážnější onemocnění.

Rozdělily hemeroidy do čtyř základních skupin

  • Stupeň je charakteristický pouze minimálním zvětšením uzlů. Ty ovšem nijak nevystupují řitním otvorem. Onemocnění je zde doprovázeno tupou bolestí a krvácením.
  • Stupeň je již závažnější, neboť dochází k výhřezu. Ovšem zvětšené uzly se vrací samovolně zpět ihned po odchodu stolice. Krvácení a bolest jsou stejné jako u prvního stupně, ovšem jsou doplnění pálením a svěděním.
  • 4. stupeň charakterizují již trvale vyhřezlé uzly. U pacientů, kterým je diagnostikován poslední stupeň, hrozí již vážné komplikace a vzniklý zánět zde může přejít až do podoby snětí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *