Současné trendy v alternativní medicíně

Současné trendy v alternativní medicíně

V dnešní době narůstá výrazně zájem o alternativní medicínu. Velké procento pacientů, především s dlouhodobými zdravotními problémy, čím dál častěji využívají alternativní způsoby léčby jako jakýsi doplněk ke klasickým lékařským postupům. Zde jsou informace o deseti nejčastějších a nejzajímavějších alternativních formách léčby:

  • Jóga, Tai Chi a Qi Gong

Nárůst zájmu o všechny tři tyto varianty roste víceméně lieárně. Zájem o jógu se od roku 2002 prakticky zdvojnásobil. Jóga je považována především za účinný prostředek ke snížení stresu a stabilizaci nálady.Tai Chi je velmi účinnou technikou při ovládání bolesti a bývá spoováno se snížením úmrtnosti v důsledku kardiovaskulárních chorob. Rovněž vede ke zlepšení kvality spánku. Má velký význam v prevenci proti chorobám, stejně jako další zmíněná technika Qi Gong.

Zásadní rozdíl mezi konvenční medicínou a uvedenými technikami je především v celkovém pojetí. Nejde o konkurenci běžné lékařské péči, ale v důsledku posílení těla a mysli dochází k zesílení léčivých účinků léků.

  • Probiotika a prebiotika

Probiotika jsou vlastně kultury živých organismů, které příznivě působi na naše zdraví a jejich hlavním přínosem je úprava střevní nerovnováhy způsobené škodlivými bakteriemi. Nejčastěji používaná probiotika jsou bakterie rodu Lactobacillus (Lactobacillus acidophilus) a Bifidobakkterium (Bifidobakterium bifidum). Jejich pozitivní účinky se projevují především ve snížení hladiny cholesterolu, zlepšení odolnosti organismu vůči střevním infekcím, snížení zažívacích potíží, zlepšení trávení.

Přírodními zdroji probiotik jsou zakysané mléčné produkty jako kefíry, v nichž se vyskytují živé bakterie. Prebiotika jsou oligosacharidy, rozpustné ve střevech, kde tvoří potravu pro tělu prospěšné bakterie. Vytváří ve střevech vhodné podmínky pro správnou funkci střevní sliznice a podporují růsta a aktivitu prospěšných bakterií. Nejznámějším prebiotikem je inulin, jehož přírodním zdrojem je např. cibule, česnek, pórek nebo také med .

  • Melatonin

Využití melatoninu se od r. 2007 více než zdvojnásobilo. Především se k němu upírají zraky lidí trpících problémy se spánkem. Melatonin totiž výrazně ovlivňuje regulaci spánkového cyklu. Rovněž je považován za významný doplněk při léčbě rakoviny. Mezi jeho pozitivní účinky patří snižování nežádoucích účinků chemoterapie, protimetastázový účinek nebo zpomalení tvorby nádorů.

  • Akupunktura

Akupunktura a homeopatická léčba patří k oblíbeným a často využívaným alternativním způsobům léčby.

Akupunktura je součástí tradiční východní medicíny (především Čína a Japonsko), která je známá již několik tisíc let. Jejím principem je vpichování jehel do akupunkturních bodů rozmístěných po celém těle. Tyto body mají úzkou spojitost s konkrétními orgány a fukcemi v organismu a jejich podrážděním dochází ke stimulaci nebo útlumu příslušného orgánu. Nejvhodnější je především pro léčbu funkčních nemocí. Homeopatie je založena na zákonu podobnosti, tzn., že nemoc může být vyléčena pomocí podobné nemoci. Využívá vysoce zředěné látky a často bývá považována za kontroverzní metodu.

  • Reiki

Jde o součást tibetské medicíny. Reiki technika je považována za univerzální systém, jehož pomocí lze vyléčit většinu především chronických onemocnění. Principem je přenášení kladné energie z rukou terapeuta a tím vyrovnání nerovnováhy v organismu, způsobené negativní energií vyvolanou onemocněním.

  • Roseroot neboli zlatý kořen

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea), často nazávaná zlatý kořen je používána v tradiční lidové medicíně (především ve Skandinávii nebo v Číně). Využívá se především ke zvýšení výdrže, působí příznivě na dlouhověkost a snižije dlouhodobou únavu. Velmi prospěšná je u depresí vyvolávaných sezónní afektivní poruchou.

  • Fekální transplantáty

Fekální transplantáty neboli přenesení stolice od zdravého člověka jsou považovány za velmi úspěšnou metodu v léčbě závažných průjmových onemocnění způsobených bakterií Clostridium difficile. Tato metoda prošla úspěšně mnoha klinickými studiemi s neočekávaně dobrými výsledky.

  • Rybí tuk

Rybí tuk snižuje riziko srdečních onemocnění jako je arytmie, která může vést až k náhlému úmrtí. Rovněž je mu připisován pozitivní vliv na snížení bolestí provázejících revmatoidní artritidu, snížení problémů s alergiemi, astmatem. Je rovněž považován za přírodní antidepresivum.

  • Kokosový olej

Panenský kokosový olej stimuluje tvorbu hormonů štítné žlázy. Působí rovněž pozitivně proti stárnutí buně. Je považován za účinnou prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním, senilitě nebo i rakovině. V poslední době se často spojuje i s léčbou Alzheimerovy choroby.

  • Konopí

Historie léčby konopím je velmi dlouhá. Léčebné účinky má především pryskyřice na listech konopí. Využívá se při přípravě konopného oleje nebo konopných mastí. Využívá se úspěšně při léčbě kožních onemocnění, dokonce i bércových vředů či lupénky. Konopná mast působí příznivě na bolesti hlavy, bolavé klouby, svaly, bolesti ucha, zduřené uzliny, ale i na hemeroidy. Bylo rovněž prokázáno, že konopí zabíjí rakovinné buňky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *