Yoga Asana Exercise Relaxation  - yogabelloso / Pixabay

Jak se stravovat po cvičení?

Kdo pravidelně nebo nárazově cvičí, moc dobře ví, jak chvilku po cvičení přichází hlad. Tělo odpočívá, žaludek se vyprázdnil a požaduje něco dovnitř. Jak řešit stravu po cvičení, pokud nechcete, aby se těžce shozená kila zase vrátila? Za prvé není dobré se po skončené aktivitě přecpávat, ale na druhou stranu se nedoporučuje ani nic nejíst a prostě „pocit prázdna“ v žaludku nějak vydržet či zaspat.

Po cvičení musíte do těla dostat sacharidy ve formě jednoduchých cukrů, mělo by se tak stát do čtvrt hodiny po ukončení fyzické aktivity, abyste zabránili hubnutí svalů, a aby mizely jenom nadbytečné tukové zásoby. K redukci tuků po cvičení vám tedy pomůže, když si pochutnáte na jablku, banánu, mandarince nebo jiném ovoci. Hodí se také ovocný džus nebo sušenky s nízkým obsahem tuku či hroznový cukr.

Dále musíte myslet na doplnění bílkovin do vašeho těla, to proveďte nejpozději do jedné hodiny od skončení cvičebního plánu. Dopřejte si takovou lehkou večeři či oběd – záleží na tom, kdy se věnujete cvičení. Určitě si upravte na talíř nebo do misky nějakou zeleninu – stačí nakrájená na kousky, nebo si dopřejte salát či nějak tepelně upravenou zeleninovou porci. Chybět nesmí kousek masa – z králíka, krůty, lososa, pstruha, nebo nahraďte tofu, šmakounem či robi masem. Jako příloha se výborně hodí rýže, kuskus, těstoviny, chléb atd. – pochopitelně v jejich zdravější, tedy celozrnné úpravě.

Přečtěte si také:  Paleolitická dieta

Jestliže necvičíte doma a musíte dojíždět, může se stát, že se domů dostanete pozdě. V tomto případě si sebou berte aspoň tyčinku nebo koktejl s proteiny. Koktejl nebo tyčinku volte i v případech, kdy se po cvičení chystáte brzy do postele. Postačí vám lehčí koktejl, protože tělo by nemělo být na spaní nijak zatěžkáno. Velikost porcí je individuální a odvíjí se podle proporcí každého jedince.

Man Gym Battling Ropes Ropes  - Dantegráfico / Pixabay
Dantegráfico / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *