Čokoláda jako sladký hřích, či zdravý pamlsek?

Která z nás ráda nemlsá? Obzvláště pokud jde o čokoládu. Asi jen málokdo čokoládu rád nemá. Lahodí našim chuťovým buňkám, vzbuzuje příjemné pocity a někdo tvrdí, že pojídání čokolády se považuje dokonce i za určitý druh rozkoše. Jak to s ní tedy doopravdy je?

Čokoláda nemusí mít účinek jen na tvoji váhu, ale i na tvé zdraví a mysl

Čokoláda je vyráběna z kakaových bobů. V kvalitní čokoládě nesmějí být žádné rostlinné tuky a vždy musí obsahovat kakaové máslo. Čokoláda vyrobena z rostlinných tuků je pouze náhražka, kterou poznáme, že místo rozpuštění v ústech se nám nepříjemně obalí po celém jazyku a v ústech a má také jinou chuť. Podíl kakaové hmoty najdete vždy na obale v procentech, takže čím víc procent čokoláda obsahuje, tím je kvalitnější.

Nejkvalitnější je tedy pro nás pravděpodobně méně přitažlivá, hořká čokoláda s obsahem kakaové hmoty více jak 70 procent.

Kakaové boby
Kakaové boby

Čokoláda nejen výborně chutná

Čokoláda v nás vzbuzuje příjemné pocity a také uklidnění nebo euforické pocity. Vědci dokonce zjistili, že 30 gramů této pochoutky přispívá k prevenci kardiovaskulárních onemocnění a redukci tvorby krevních sraženin. Látky, které najdeš v kakaových bobech a mají pozitivní účinky na tvé tělo a mysl:

 • Theobromin je látka podobná kofeinu, zvyšuje bdělost, soustředěnost, přispívá k pocitu dobré nálady a uvolňuje stres. Rozšiřuje také tepny a napomáhá k odvodnění organismu. Čím je čokoláda tmavší, tím více theobrominu obsahuje.
 • Fenyletylamin je běžně přítomný v mozku, ovšem uvolňuje se teprve v okamžicích citového vzrušení. Pomáhá tlumit paniku, stres, stud a zlepšuje náladu. Fenyletylamin můžeš najít také v známé houbičce lysohlávce.
 • Vitamíny B1, B2, PP, E, vápník, draslík, fosfor, železo, hořčík a vláknina.
Přečtěte si také:  Jak zpestřit dietní jídelníček kvalitními a chutnými potravinami

Blahodárné účinky na tělo

Čokoládu nemusíš jen jíst, aby na tebe měla pozitivní vliv, a zároveň se bát, abys nepřibrala nějaké to kilo navíc. V dnešní době si můžeš dokonce dopřát čokoládovou masáž celého těla nebo také čokoládový zábal. Z kakaového másla jsou dokonce i tělové a pleťové krémy.

Čokoládová masáž pak pozitivně působí na podporu odplavování toxických látek z těla, vyživuje a omlazuje pokožku, zbavuje pleť suché kůže a navrací ji jemnost. Napomáhá také zmírnění celulitidy a má pozitivní vliv na formování postavy. Ovlivňuje tvorbu tzv. hormonů radosti, zbavuje stresu a navazuje příjemný pocit.

Čokoláda jako sladký hřích, či zdravý pamlsek?
Čokoláda jako sladký hřích, či zdravý pamlsek?

Co jsi o čokoládě možná nevěděla

 • Díky euforickým účinkům považují dnešní psychologové čokoládu za jistý typ drogy.
 • Čokoláda může být pro psy smrtelná.
 • Čokoláda škodí zubům méně než bonbony.
 • Termín čokoholismus se řadí spolu s přehnanou mánií nakupovat a závislostí na sportu na přední příčky dnešních psychických problémů.
 • Čokoholismus má dokonce abstinenční syndromy.
 • Stejně jako je degustace vína, tak je i degustace čokolády.
 • Stogramová tabulka čokolády obsahuje více kofeinu, než hrneček instantní kávy.
 • Církev dříve čokoládu zakazovala pro její afrodiziakální účinky.
 • Čokoláda může pro někoho být stejně silný alergen jako stovky jiných rostlinných produktů.

U čokolády sice nebyl prokázán její vliv na zhoršení pleti a tvorby akné, přesto se doporučuje při potížích zmírnit konzumaci.

Tak co, je čokoláda také tvoje oblíbená pochoutka a dokázala by ses ji vzdát? Vědci nyní bádají po dalších sloučeninách čokolády, aby pomocí chemických vzorců zjistili, proč nám tak chutná.

Co jsi o čokoládě možná nevěděla
Co jsi o čokoládě možná nevěděla

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *