Pečivo a dietní jídelníček, ano či ne?

Patří pečivo na dietní jídelníček? Nebo by redukční diety neměly pečivo vůbec obsahovat? Jaké pečivo je z pohledu diety nejlepší? Je opravdu bílé pečivo tak špatné nebo je to jen mýtus? Na tyto otázky se Vám pokusí odpovědět tento článek.

Pečivo a dieta

I když existují redukční diety, které na svém jídelníčku pečivo striktně zapovídají, pečivo (především celozrnné nebo vícezrnné) by nemělo chybět na žádném zdravém jídelníčku. Úplné vypuštění pečiva z dietního jídelníčku má smysl jen tehdy, pokud se jedná o krátkodobou redukční dietu, která je zaměřená na rychlý úbytek váhy, nebo u diety která je založena na kombinaci konkrétních druhů potravin.

Zdravý jídelníček, jakož i jídelníček diety, která je zaměřena na dlouhodobé hubnutí, by pečivo měl obsahovat. Pečivo (celozrnné) je vynikajícím zdrojem vlákniny, obsahuje vitamíny a esenciální mastné kyseliny. Správná volba pečiva vás nasytí a dodá vám dostatek energie, aniž by vás trápily pocity hlady. Pokud je ale vaše dieta zaměřena především na snížení váhy, k pečivu je nutné přistupovat opatrně.

Když pečivo, tak dopoledne

Pečivo je ideální na snídani nebo na dopolední svačinu. Díky vysokému obsahu vlákniny a dalších živin vás pohodlně zasytí běžná porce celozrnného pečiva (jeden nebo dva celozrnné rohlíky). Odpoledne nebo na večer se ale pečivu už raději vyhýbejte. Není totiž dobré před spánkem konzumovat tolik vlákniny.

Bílé pečivo a dieta

Bíle pečivo by váš jídelníček měl obsahovat v co nejmenší míře, i když se zrovna nesnažíte držet dietu. Bíle pečivo totiž obsahuje převážně jen prázdné kalorie. Nemá téměř žádnou vlákninu, bílkoviny, minimum vitamínů nebo jiných živin. Má vysoký glykemický index, takže již chvíli po té co si dopřejete nějaký ten klasický rohlík nebo housku, už zase dostanete hlad. Bílé pečivo byste tedy měli úplně vypustit z vašich stravovacích návyků.

Celozrnné pečivo

Celozrnné pečivo je určitě ta nejlepší volba. A nemusí se jednat jen o diety. Celozrnné pečivo, díky vysokému obsahu vlákniny, esenciálních mastných kyselin nebo vitamínů je obecně zdravé a zdraví prospěšné. Celozrnné pečivo bývá doporučováno i jako prevence proti potížím se zažíváním nebo také jako prevence proti rakovině tlustého střeva.

Přečtěte si také:  Recept čaje na zlepšení stavu jater, imunity a krevního cukru

Při výběru celozrnného pečiva je nutné dávat pozor, abyste si nekupovali jen obarvené pečivo s příměsí celozrnné nebo vícezrnné složky. Rozhodně neplatí, že čím tmavší barva, tím zdravější pečivo. Pekárny často do pečiva přidávají barviva nebo karamel. Pamatujte si, že zdravé celozrnné pečivo musí obsahovat alespoň 80% celozrnné složky, ostatních 20% může být pšeničná nebo žitná mouka. Pokud má pečivo menší podíl celozrnné mouky, není to už celozrnné pečivo.

Vícezrnné pečivo

Vícezrnné pečivo je takové pečivo které obsahuje alespoň 5% jiných přísad než je obilí a žito. Vícezrnné pečivo tak může obsahovat olejniny, luštěniny nebo různé jiné druhy semen. Pozor ale na to, že vícezrnné neznamená celozrnné. Pečivo může být vícezrnné díky příměsi různých druhů semen a přesto se nebude jednat o celozrnné pečivo, díky nízkému obsahu celozrnné mouky. To je také častý omyl při nakupování, kdy pekárny produkují pečivo jen s nízkým obsahem celozrnné složky, ale díky bohaté (často jen povrchové) příměsi semen se pečivo tváří jako zdravé celozrnné pečivo

Rýžové pečivo

Mnoho lidí při držení diety spoléhá na různé rýžové chlebíčky. To ale není příliš dietní jídlo. Díky tomu, že se jedna o dehydratovanou potravinu, má poměrně vysokou hustotu energie. Kalorie, které obsahuje běžné rýžové pečivo (vysušený rýžový chlebíček) mohou být až 290 – 430 Kcal na 100 g. Rýžový chlebíček, je lehký ale málo sytý a přesto obsahuje poměrně mnoho energie. Současně má i vysoký glykemický index. Z pohledu diety je tedy podobná potravina zcela nevhodná

4 comments

  1. Tak nevím, proč by měla být chyba nejíst pečivo? myslím že tělu stejně nic moc nepřináší, snad kromě vlákniny. Tu má zelenina také a navíc vitamíny. Já když držím dietu tak se pečivu snažím vyhýbat nebo ho alespoň co nejvíce omezit. Nebo je nějaký důvod proč mít na jídelníčku třeba právě celozrnné pečivo?

    1. V obilninách je také hodně užitečných látek které vaše tělo potřebuje – platí to především o celozrnném a vícezrnném pečivu, navíc pečivo obsahuje vlákninu a díky svému glykemickému indexu vás pečivo zasytí na delší dobu než samotná zelenina. S pečivem se to ale určitě nemá přehánět a ideální je právě kombinace pečiva zeleniny (třeba lehký zeleninový salát a k tomu jeden nebo dva kousky celozrnného pečiva)

  2. Vláknina je právě i v té zelenině 🙂 Pohanka, jáhly, rýže, ano, ale pečivo? Lepek, kvasnice, cukr, éčka,.. vážně nevím proč. Bohužel Češi neznají nic jiného než 5x denně rohlík nebo chleba “s něčím”….

    1. Například chléb je dobrým zdrojem uhlohydrátu a vlákniny. Taková brokolice má sice spoustu vlákniny a vitamínů, ale malo uhlohydratů. Ideální je na svém jídelníčku mít jak chléb nebo jiné pečivo tak i tu brokolici. Pokud vám nejde o rychlé zhunutí, ale o to aby jste dlouhodobě měla stejnou váhu a hezkou postavu, tak se bez pečiva na jídelníčku určitě neobejdete …

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *