Bezlepková dieta

Bezlepková dieta bude zajímat všechny jedince, kteří trpí nesnášenlivostí na lepek. Co je vlastně lepek? Jedná se o rostlinnou bílkovinu, která se ukládá na povrchu obilných zrn. Celiakie je alergie na lepek a nepříjemnosti se musí řešit radikální úpravou stravy a jídelníčku. Osoby, které musí dodržovat bezlepkovou dietu musí jíst jenom přirozeně bezlepkové potraviny nebo speciálně upravených s minimem koncentrace lepku. Celiakie se dosud nedá vyléčit a je nutné dodržovat správný bezlepkový jídelníček – po celý život.

Celiakie značí chronické onemocnění střevní sliznice, které způsobuje toxické působení lepku. Celiakie se u dětí projevuje od šestého měsíce věku do 10 – 12 let. Může se projevit také u dospělých mezi třicátým až padesátým rokem věku.

Základ diety tvoří nepožívání potravin, které jsou vyrobené z běžných obilovin – ječmene, pšenice, ovsa nebo žita. Vyvarovat se musíte všemu, co obsahuje běžnou mouku. Patří sem kromě pečiva a těstovin i různé omáčky, jíšky, salámy, sekaná, dochucovadla. Vyvarovat se musíte také müsli, cornflakes, cukrovinkám, zákuskům, ale i některým výrobkům zdravé výživy. Do zakázané zóny spadají i některé alkoholické nápoje a pivo – lze však sehnat bezlepkové.

Přečtěte si také:  Dukanova dieta

Pro bezlepkovou dietu dnes naštěstí seženete dostatek různých potravin a je z čeho si vybírat. Na pultech obchodů se objevují bezlepkové chleby, směsi na chléb, sušenky, pečivo, pivo, těstoviny, bezlepková mouka a mnohé jiné. Mezi bezlepkové potraviny se řadí například rýže, brambory, kukuřice a proso. Lze jíst ovoce všech druhů a zrovna tak zeleninu všech druhů. Maso není u bezlepkové diety omezené. Smí se jíst drůbeží maso, zvěřina, králík, telecí, uzené a mnoho další druhy.

Výrobky bývají označené jako bezlepkové – nápisem, přeškrtnutým klasem. Najdete však také neoznačené produkty, kde je nutné prozkoumat složení výrobku.

  1. Nedávno mi zjistili celiakii a tak jsem přešla na bezlepkovou dietu.Celkem jsem se zhrozila ,když jsem zjistila ,že se při ní na začátku dost tloustne,ale to pouze u někoho ,někdo naopak hubne.
    Neví proto prosím někdo ,jak zajistit ,aby tělo zůstalo na váze stejné? Čemu se vyvarovat v jídle ,jak cvičit a podobně,…

  2. Mně se zase ve vlasech objevila lehce Seboroická dermatita a někde jsem četl, že by bezlepková dieta mohla pomoci. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *