Celozrnné pečivo

Celozrnné pečivo - zdravý a dietní jídelníčekCelozrnné pečivo, je druh pečiva, který obsahuje alespoň 80% celozrnné mouky a také alespoň 4 gramy vlákniny na 100 gramů pečiva. Celozrnné pečivo je mnohem lepší než bílé pečivo a mělo by tedy být součástí vašeho běžného jídelníčku.

Proč je celozrnné pečivo lepší než bílé pečivo?

Celozrnné pečivo je na rozdíl od bílého pečiva připravováno z celozrnné mouky. Tato mouka obsahuje i vnější vrstvy zrní (otruby – oplodí a osemení). Tyto vnější vrstvy zrní jsou mnohem více bohaté na bílkoviny, vitamíny, esenciální mastné kyseliny a další látky. Celozrnné pečivo je díky tomu hutnější, než nadýchané bílé pečivo. Díky vyššímu obsahu vlákniny tak celozrnné pečivo zasytí na delší dobu, než bílé pečivo, které má nízký glykemický index, a po kterém velmi rychle vyhládne.

Čím tmavší pečivo, tím zdravější?

Tohle je častý mýtus, kdy si lidé myslí, že čím tmavší pečivo, tím zdravější. Tohle ale neplatí. Barva pečiva totiž nemusí nijak souviset s tím, z čeho je pečivo vyrobeno. Mnozí výrobci totiž do běžného pečiva přidávají různá barviva nebo karamel. Dosáhnou tím toho, že pečivo má vlastnosti bílého pečiva – lehké nadýchané, ale vypadá jako celozrnné pečivo.

V obchodě si tedy vždy zkontrolujte, co kupujete. U baleného pečiva to není až takový problém, u ostatního se musíte řídit tím, jak pečivo vypadá. Obecně platí, že celozrnné pečivo je hutnější než klasické bílé pečivo. Celozrnné pečivo by také mělo obsahovat minimálně 80% celozrnné mouky a alespoň 4 gramy vlákniny na 100 gramů pečiva. Tohle výrobci také často nedodržují a nejčastěji pak v obchodech narazíte pouze na pečivo s příměsí celozrnné mouky.

Přečtěte si také:  Zaměstnání a kalorie

Jaké má kalorie celozrnné pečivo

Mezi nejčastější druhy celozrnného pečiva, které jsou v našich obchodech běžně k dostání, patří především následující druhy (kalorie a KJ ve 100g pečiva):

  • Celozrnný rohlík nebo houska – 1160 KJ (Kalorie = 280 Kcal)
  • Celozrnný žitný chléb – 880 Kj (kalorie = 193 Kcal)
  • Celozrnný pšeničný chléb – 440 Kj (Kalorie = 344 Kcal)

Kalorická hodnota jakou má celozrnné pečivo ale není to rozhodující. I když je o něco nižší než u bílého pečiva, rozhodující pro volbu celozrnného pečiva by měl být obsah vlákniny a vitamínů. Celozrnné pečivo se také doporučuje odborníky na zdravou výživu jako prevence proti zácpě nebo rakovině tlustého střeva.

Užitečné odkazy celozrnné pečivo:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *