Vydané kalorie

Kalorické tabulky - práce, sport,cvičeníPři všem co děláte, vaše tělo spotřebovává kalorie. Při práci, sportu a při dalších aktivitách. Kalorie se používají k vyjádření energie (přesná definice kalorie). Vaše tělo spotřebovává kalorie, i když nic neděláte (bazální metabolismus). Kalorie přijaté v potravinách a kalorie, které vaše tělo spotřebuje v průběhu dne, by měli být v rovnováze, jinak se přebytečná energie z potraviny ukládá jako tukové zásoby a vy tloustnete. Pokud chcete zhubnout, musíte zvýšit kalorie vydané různými druhy pohybu, nebo naopak snížit kalorie z potravin.

Zvýšení výdeje kalorií, to nemusí být jen cvičení

Asi každý ví, že pokud chce zvýšit vydané kalorie, musí začít cvičit, nebo provozovat jinou fyzickou aktivitu. Zvýšeného výdeje kalorií je ale možné dosáhnout i při mnoho běžných činnostech. Tak například pokud máte ve zvyku lehnout si večer na gauč k televizi, zkuste si sednout. Zatímco při ležení spotřebovává vaše tělo pouze 0,02 kalorie na jeden kilogram váhy za minutu, při sezení je to přibližně 0,024 kalorie. Při váze 60 kilo, tak při hodinovém sledování televize v sedě, spálíte o 14,4 kalorie více. To není nijak moc, ale pokud se na televizi díváte každý den, tak za rok to už dělá 5256 kcal, což představuje třeba 6,5 kila kuřecího masa nebo jedno kilo čokolády.

Stejně tak můžete každý den začít chodit do práce pěšky (alespoň část cesty) nebo jezdit na kole. Nebo můžete začít častěji mít okna (mytí oken = 0,007 kalorie za minutu na 1 kilo váhy), umývat podlahu (mytí podlahy = 0,01 kalorie za minutu na 1 kilo váhy). A víte, jaká je nejnáročnější aktivita, z pohledu vydaných kalorií? Sex = 0,34 kalorie za minutu na jedno kilo váhy.

Kalorické tabulky aktivity

V několika následujících stránkách najdete přehledná tabulky rozdělené podle druhu aktivity. Zde se můžete podívat kolik, která aktivita představuje vydaných kalorií. Uvedené hodnoty je nutné brát orientačně. Jedná se o průměrné hodnoty, například u práce je jasné, že každý člověk danou aktivitu provádí trochu jinak, jinak intenzivně.

Kalorická tabulka – vybrané aktivity

Kalorické tabulky - vybrané aktivityVěděli jste, že vsedě spotřebováváte 80 kalorií, zatímco při chůzi je to téměř 2,5 krát tolik? A při chůzi do schodů pak přibližně 5 krát více? Na to byste měli myslet ráno cestou do práce, a odpustit si jízdu tramvají nebo výtahem. Již jen touto jednou drobnou změnou můžete dosáhnout toho že vaše tělo spotřebuje nějaké ty kalorie navíc.
Kalorická tabulka – vybrané aktivity >

Kalorická tabulka – základní cviky na doma

Kalorické tabulky - cvičení na domaNa následující stránce je uveden přehled několika základních cviků, které můžete velmi snadno začít provozovat i doma. Můžete se tak podívat kolik kalorií vaše tělo může spotřebovat při tomto jednoduchém cvičení. K tomu, abyste zvýšili vydané kalorie, není potřeba hned začít chodit cvičit do fitness centra nebo začít provozovat nějaký sport. Stačí jen začít pravidelně cvičit alespoň doma.
Kalorická tabulka – základní cviky na doma >

Přečtěte si také:  5 doplňků pro ženicha

Kalorická tabulka – domácnost, mateřská

Kalorické tabulky - domácnost a mateřskáMožná si to ani neuvědomujete, ale při mnoha aktivitách v domácnosti vaše tělo spotřebovává poměrně velké množství kalorií. Pokud chcete zhubnout, tak stačí jen častěji začít uklízet, luxovat nebo mýt okna. Spotřebuje přebyteční kalorie a navíc budete mít hezky uklizený byt :). Velký výdej kalorií představuje i kojení nebo vůbec péče o dítě.
Kalorická tabulka – domácnost, mateřská >

Kalorická tabulka – cvičení, fitness, pohyb

Kalorické tabulky - cvičení a fitnessAsi nejjistější cestou jak rychle zvýšit vydané kalorie je pravidelné cvičení. Podívejte se na nejčastější aktivity, které je možné provozovat třeba ve fitness centru, jako je jízda na rotopedu, spinning, stepper nebo aerobik. Při těchto aktivitách vaše tělo spotřebuje mnoho kalorií navíc. Oproti sezení nebo ležení u televize je to minimálně 5 krát více
Kalorická tabulka – cvičení, fitness, pohyb >

Kalorická tabulka – práce a zaměstnání

Kalorické tabulky - práce a zaměstnáníV zaměstnání tráví většina z nás velkou část dne. I tady naše tělo spotřebovává kalorie. Pokud si hlídáte jídelníček a počítáte kalorie, z následující tabulky, si můžete udělat lepší představu, kolik toho vaše tělo spotřebuje, zatímco pracujete v zaměstnání. Uvedené hodnoty v tabulce je ale nutné brát jen orientačně. Není dost dobře možné zhodnotit, kolik právě vaše tělo spotřebuje energie, kromě samotného fyzického pohybu při práci, hraje roli i míra stresu, a třeba i to, kolik toho během dne namluvíte a mnoho dalších faktorů.
Kalorická tabulka – práce a zaměstnání >

Kalorická tabulka – sporty

Kalorické tabulky - cvičení a sportSnažíte se zhubnout? Možná je ta správná chvíle začít sportovat. Pokud se nechcete trápit při cvičení doma nebo ve fitness centru, podívejte se kolik kalorií, může vaše tělo spotřebovat při různých sportech, nebo jiných pohybových aktivitách. Pamatujte, že sport, to nejsou jenom vydané kalorie, ale současně s tím se vám i formuje postava.
Kalorická tabulka – sporty >

Kalorická tabulka – volný čas

Kalorické tabulky - volný časKalorie může vaše tělo spotřebovávat i při tom jak trávíte volný čas. Tak například bowling představuje 350 kalorií za jednu hodinovou hru. Pokud vás nebaví sport, můžete si najít jinou aktivitu, při které bude vaše tělo spotřebovávat kalorie více než při sezení u televize. Stačí třeba vyrazit posekat trávník okolo domu, jít se projet na kolečkových bruslích nebo vyrazit na procházku do přírody se psem.
Kalorická tabulka – volný čas >4 comments

  1. Ahojte….můžu se zeptat jak mám vědět kolik má kJ třeba maso nebo rýže? Nevím zda v e-kalkuláčkách to mají za syrova nebo vařena. Protože třeba když mám těstoviny nebo rýži nikdy nevím zda je to gramáž v syrovém nebo vařeném stavu. Ví to někdo?

    1. ahoj, v kalkulačkách a tabulkách pro výpočet kalorií v potravinách je téměř vždy uváděn obsah energie které mají potraviny zasyrova (pokud tam není přímo uvedeno že se jedná o nějaké již hotové jídlo, nebo tepelně upravenou potravinu). Takže kromě toho, kolik mají potraviny kalorií je nutné si i hlídat to jak je potom připravíte. Například relativně nízkokalorické a “ditení” kuřecí maso se dá snadno zabít tím že ho dáte osmažit na pánev na hromadu tuku ….

  2. Ahoj, líbí se mi, jak je tu plno diskuzí těch, co se snaží zhubnout a jak se podporujete..
    Není tu někdo co má jako já opačný problém-chce přibrat?
    Mám teď asi 51 kg na 168 cm a zdá se mi to fakt málo.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *