Co ještě nevíte o droždí

Myslím si, že v našem dětství moc dobře věděli, proč nás cpali drožďovou pomazánkou, drožďovými knedlíčky v polévce a jinými kvasnicovými laskominami. Kvasnice jsou totiž nejen nezbytným materiálem každého pekaře, ale i velmi účinným přírodním lékem i tím nejlevnějším zdrojem krásy.  

Droždí podle legend odhalili Egypťané v pátém století před naším letopočtem, když zapomněli dát těsto péct. To samozřejmě po několika hodinách nakynulo. Samotný proces kynutí však vysvětlil až o mnoho stovek let později Louis Pasteur, který prokázal v těstě existenci živých organismů, které kynutí způsobují.

Co je vlastně droždí?

Co je vlastně droždí? Když se to tak vezme, jde o živou houbu. Pouhý 1 gram v sobě skrývá až 12 miliard těchto buněk. Jde o pivní kvasinky, které se živí cukry, známé jako Saccharomyces cerevisae. Tyto kvasinky dokáží proměnit cukr v alkohol a oxid uhličitý a významně se podílí i na výrobě piva. V těstě se pak díky oxidu tvoří malé vzduchové bublinky.

Skladba droždí

DROŽDÍ obsahuje velké množství vitamínů, minerálních látek a bílkovin. K těm nejvýznamnějším vitamínům patří skupina B, hlavně B1 thiamin, B2 riboflavin a B3 niacin, B6, B5´a B12. Droždí dále obsahuje i oligielementy, lipidy a sacharidy, aminokyseliny, železo, jód, vápník,chróm, hořčík, fosfor, draslík, chrom, sodík a enzymy.

Co ještě nevíte o droždí
Co ještě nevíte o droždí

Jedinečné účinky droždí

Droždí mají zcela jedinečné účinky na organismus. Co všechno droždí dokáže? Snižuje tvorbu žluči, ulevuje při nadýmání, zácpě, pomáhá s trávením, neutralizuje játra, pomáhá při žaludečních vředech, zlepšuje trávení cukrů, odbourává z těla kyselinu mléčnou a octovou a neutralizuje a pohlcuje i další kyseliny a v neposední řadě zlepšuje stav pokožky a napomáhá  vyřešit potíže s problematickou pletí.

Přečtěte si také:  K čemu je dobrá jarní detoxikační kůra

Droždí pozitivně působí na srdeční funkce, nervovou soustavu, dobrý zrak a také produkují serotonin a významně ovlivňují klidný spánek. s droždím roste chuť a pokud potřebujete nabrat pár kil, měli byste je konzumovat víc než jednu za nějaký ten čas. Droždí pozitivně na organismus nepůsobí  pouze tehdy, když je sníte, ale tehdy, když si z nich vyrobíte pleťovou masku anebo koupel. V těchto případech kvasnice doslova omladí vaši kůži, kdy ji do hloubky oživí, zklidní, vyčistí, hydratuje a vyživí. Drožďová koupel je ideální i všude tam, kde bolí záda, jelikož působí relaxačně, uvolňuje svalové napětí, působí proti bolesti, léčí a vyživuje.

Jak užívat kvasnice?

Kromě klasické kostky a suché podoby se pro léčebné účely vyrábí i tabletky, které mají velmi pozitivní účinek na organismus. Aby takovéto droždí bylo nejvíce účinné, je nutné jej zapíjet teplou vodou anebo mlékem. Jíst by se měly nejlépe ráno anebo večer po jídle. Pozor však, nesmí se dostat do kontaktu se solí, ta totiž zabíjí blahodárné kvasinky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *