Woman Girl Slimming Blue Jeans  - oleg_mit / Pixabay

Dieta, která poslední dobou letí – Keto dieta

Každá doba přináší nové trendy v tom, jak hubnout. Po skončení vánočních svátků celkem pravidelně vystřídají recepty na cukroví zaručené typy na hubnutí. Posilovny a fitness centra se zaplní lidmi, kteří jsou odhodlaní něco se svým tělem udělat. S příchodem jarních měsíců už je na sportovištích o poznání volněji.

Doba, kdy na sobě začneme pracovat, by měla vycházet z naší potřeby něco změnit a udělat dobrou věc pro nás samotné. Motivací může být to, že s vámi začne sportovat nebo hubnout někdo z vašeho blízkého okolí, vzájemně se budete podporovat a sdílet své úspěchy.

Pokud se rozhodnete hubnout se svým partnerem, tak výhodou je i to, že nemusíte jemu vařit svíčkovou a sama si připravovat lehčí formu oběda. Dieta by ale neměla být vnímána jako něco, co měsíc vydržím a pak zapadnu zase do starých kolejí. Měla by nás nastartovat, donutit přemýšlet o jídel a našem stravování jinak. Byla by přece velká škoda, aby naše snaha o zhubnutí a vynaložené úsilí přišlo vniveč.

Girl Woman Vegetables Health Diet  - JerzyGorecki / Pixabay
JerzyGorecki / Pixabay

Keto dieta

Na trhu najdeme několik firem, které se na tuto dietu zaměřují. Především jde o to, že vám sestaví jídelníček z jejich produktů, které vám mají pomoct s přípravou jídla a zaručit vám úbytek váhy. Většinou jde o sypké směsi, ze kterých připravíte koktejly, polévky, proteinové naše nebo keto pečivo. O co ale vlastně v případě keto diety jde?

Principem je snížení příjmu sacharidů pod 25 gramů za den. Zakázány jsou proto všechny potraviny obsahující sacharidy. Ve vašem jídelníčku se tak budou objevovat hlavně potraviny obsahují bílkoviny a tuky. Ty můžete jíst bez omezení, stejně tak vybranou zeleninu.

Keto dieta není vhodná jako princip dlouhodobého stravování, protože nejde o vyváženou stravu. Může být ale velice účinná k nastartování organismu a rychlému shození pár přebytečných kil.

Ketonovou dietu můžeme připodobnit k procesům, které v organismu nastávají, když se hladoví. Ve chvíli, kdy organismu nejsou dodávány sacharidy, které jsou za normálních okolností hlavním zdrojem energie, musí tělo získávat energii pouze z ketolátek. Zmíněné ketolátky vznikají rozkladem tuků.

Přečtěte si také:  Nabízíme vám pět zdravých důvodů, proč snídat každé ráno
Fruit Vegetables Detox Diet Food  - pasja1000 / Pixabay
pasja1000 / Pixabay

Jídelníček v době ketonové diety

Naše jídlo by se mělo skládat z masa, kdy nejvhodnější je kuřecí a libové hovězí maso, ryb, vajíček, zeleniny, mléčných výrobků, ořechů a vybraného ovoce. Naopak zcela zakázané jsou obiloviny včetně rýže, brambory, sladkosti, káva a alkohol.

Zapomínat nesmíme na pitný režim

Zde je vhodné pít jen čistou vodu nebo bylinkové čaje v množství alespoň 2 litry za den.  Vynechat musíme veškeré ochucené minerálky, džusy a sirupy.

Snídat tedy můžeme omelety doplněné zeleninou, vajíčka, obložené talíře se sýrem a zeleninou nebo proteinové kaše.

Oběd bude tvořit zase dávka zeleniny a maso, ryba případně různé formy salátů. Nebojte se do jídelníčku zařadit vhodnou zeleninu jako je cuketa, špenát, chřest, rukola, polniček, zelené fazolky nebo třeba neslazené kysané zelí. Určitě ochutnejte nejrůznější semínka, jako jsou například populární chia, lněná semínka nebo dýňová.

Nezapomínejte ani na oříšky. Ideální při ketonové dietě jsou kešu, vlašské, lískové ořechy či mandle. Právě oříšky a semínka jsou skvělé jako jednotlivé svačinky mezi hlavním jídlem. Stejně tak jogurty, které ale nesmí obsahovat sacharidy.

Večeře by opět měla obsahovat zeleninu a maso, aby dávka bílkovin byla dostačující. Záleží na vás, zda zvolíte rybu, připravíte si steak nebo vytvoříte burger z mletého masa. Ten samozřejmě nesmí být doplněn pečivem.

Girl Woman Vegetables Health Diet  - JerzyGorecki / Pixabay
JerzyGorecki / Pixabay

Pomoc při přípravě jídla

Nabídka jednotlivých výrobců zabývající se ketonovou dietou obsahuje mnoho možností, jak si snadno a rychle připravit jídlo dle zásad keto diety. Forma může být různá. Nejznámější jsou koktejly s různými příchutěmi.

Zvolit si ale můžete i směsi na přípravu palačinek, omelet, pudinků nebo různé proteinové chleby, pyré, těstoviny. Tato forma je sice snadná a rychlá na přípravu, ale je nutné si uvědomit, že jde o vysoce průmyslové zpravované potraviny. Tyto nejsou odborníky na výživu doporučovány. Záleží tedy na vás, zda je do své diety zařadíte nebo si dáte práci s přípravou skutečného jídla dle zásad ketonové diety.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *