Maca: Jaké jsou její účinky? A proč byste ji měli začít užívat?

V posledních letech se na trhu začaly objevovat superpotraviny, které ještě přednedávnem byly dostupné pouze pro vyvolené. Jednou z takových potravin je i magická Maca, kterou užívali již staří Inkové. Jaké jsou její účinky? A proč byste ji měli začít užívat?

Co je to Maca?

Pokud hledáte superpotravinu s velkým „S“, určitě je jí Maca peruánská. O jejích blahodárných účincích věděli už staří Inkové, kteří ji považovali především za skvělý zdroj energie. Ve zkratce se jedná o jednu z nejstarších bylin, kterou kdy lidstvo znalo a hojně používalo. Maca se také často přezdívá peruánský ženšen, přičemž je tato květina pěstována výhradně vysoko v Jihoamerických Andách.

Jaké má Maca účinky?

Maca je, jako většina rostlin, ceněná pro svůj kořen, který obsahuje spoustu tělu prospěšných látek. Mezi ně se řadí i vitamíny včetně vitamínu C, E, B1, B2 či B6. Uvnitř něj však můžeme najít i další prvky jako je železo, zinek, hořčík nebo jód.

Ke čtení: V posledních letech se velké oblibě těší superpotraviny včetně maca, která disponuje tolika výhodami a účinky, že na ni nedali dopustit ani staří Inkové, kteří ji využívali k podpoře výkonosti a snížení psychického napětí.

Přečtěte si také:  Za léčivými účinky Mrtvého moře

Kromě toho je známá i pro svoje jedinečné účinky, které nabízí jen málokteré byliny. Maca je totiž odjakživa považována za silné afrodiziakum. Vhodná je například i pro sportovce, kteří s její pomocí mohou dosáhnout lepších fyzických výkonů a nabrat i více svalové hmoty. V neposlední řadě působí pozitivně i na psychické zdraví.

Jak se Maca užívá?

Maca se nejčastěji prodává v podobě prášku, se kterým můžete naložit, jak uznáte za vhodné. Zejména je využívána jako přísada do ovesné kaše či smoothie. Vhodná je ale například i k pečení, kdy trošku tohoto blahodárného prášku můžete přisypat do připravovaného těsta. Pokud chcete z této rostliny vymáčknout maximum, měla by vám učarovat hlavně Maca červená. Ta je její nejvzácnější odrůdou, která kromě zajímavé červené barvy nabízí i několikanásobně silnější účinky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *