Kalorická tabulka sladkosti a zákusky

Sladkosti a zákusky - kalorieO tom, že sladkosti a zákusky na dietní jídelníček nepatří, asi není potřeba dlouze psát. Musí ale opravdu být dieta striktně bez sladkostí? Nebo je možné čas od času bez následků zhřešit? A proč je vlastně cukr takovým nepřítelem vaší postavy?

Sladkosti – to není jen cukr

Víte, že v západní Evropě připadá na jednoho člověka průměrná roční spotřeba cukru až 40 kg? Ještě před pár desítkami let to přitom bylo jen něco málo přes 10 kilo. S rostoucí spotřebou cukru roste i podíl obézních lidí. Souvislost s nadměrnou konzumací sladkostí a růstem váhy je více než prokázaná. O tom že většina sladkostí má vysoká obsah energie (kalorie) není potřeba dlouze diskutovat. Není to ale jen cukr nebo slazené potraviny. Vysoký obsah cukru je i v přírodních sladkostech, jako například med, melasa, javorový sirup, některé druhy ovoce a další.

Diety a sladkosti

Pokud držíte dietu, sladkosti a cukr by měl z vašeho jídelníčku zmizet. Omezte slazení (káva, čas, sirupy, slazené limonády), omezte sladká jídla a všechny sladkosti a zákusky. Nic se ale nemá přehánět do extrémů. Pokud víte, že bez něčeho sladkého nevydržíte, nemá cenu předem vzdávat snahu o hubnutí. Raději zvolte nějaký kompromis. Místo velkých čokolád si raději kupujte malé. Místo obyčejné čokolády, si raději kupte kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa (ta má sice také hodně kalorií, ale má příznivější glykemický index). Nebo si dopřejte kvalitní belgické pralinky či jiný luxusnější dezert. Neboli čas od času si dopřejte něco dobrého, ale omezte množství. Už jen tím snížíte kalorie, které ve sladkostech zkonzumujete.

Přečtěte si také:  Kalorická tabulka zelenina

Kalorická tabulka sladkosti a zákusky (kalorie ve sladkostech)

Následující kalorická tabulka uvádí kalorie v potravinách. Pokud není uvedeno jinak, energetická hodnota a kalorie jsou spočítány pro 100g příslušné potraviny. V posledním sloupci je uveden příklad, jaké množství fyzického pohybu je nutné provést, na spotřebování daného množství energie (kalorie, kilojouly).

Příklad je spočítán pro běh rychlostí 10 km za hodinu v rovinatém terénu, nebo na běžícím pásu ve fitcentru. Jedná se o středně intenzivní běh. Výpočet je proveden pro osobu o váze 60 kg (čím vyšší váha, tím vyšší spotřeba energie (více kalorií) při provádění fyzické aktivity)

100 g potraviny Kcal KJ Druh potraviny běh 10km/hod (60kg)
Cukr 380 Kcal 1600 KJ sladkosti a zákusky 36 min.
Čokoláda na vaření 515 Kcal 1980 KJ sladkosti a zákusky 45 min.
Hořká čokoláda 530 Kcal 2222 KJ sladkosti a zákusky 50 min.
Kremrole 230 Kcal 970 KJ sladkosti a zákusky 22 min.
Laskonka 88 Kcal 375 KJ sladkosti a zákusky 8 min.
Linecký koláček 149 Kcal 605 KJ sladkosti a zákusky 14 min.
Mléčná čokoláda 535 Kcal 2235 KJ sladkosti a zákusky 51 min.
Mléčné karamely 395 Kcal 1635 KJ sladkosti a zákusky 37 min.
tatranka 520 Kcal 2150 KJ sladkosti a zákusky 49 min.

One comment

  1. Kaloricka hodnota potravin, resp. jedal prijatych za den, by mala byt priblizne rovnaka ako kaloricky vydaj za den, pokial si chcete Vasu hmotnost udrzat. Pokial ale chcete schudnut a chcete aby chudnutie bolo uspesne,

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *