Pomoc – mé dítě má vši!

Nebyla jsem zrovna šťastná, když mi učitelka ve školce sdělila, že má dcera dostala vši. Hned mě napadla otázka – kdo to jen mohl donést? Snad ne my! 

Tahle situace snad potkala každou maminku. Co dělat, když zjistíte, že si vaše dítě doneslo ze školky místo obrázku vši?

Co je veš a kde se bere?

Veš je šestinohý parazit o velikosti sezamového semínka. Hnidy je ve vlasech obtížné najít, protože zvlášť u světlovlasého dítěte splyne s barvou vlasu.Vši sice nemohou žít déle jak několik dní, dokážou ale člověka pořádně potrápit. Velmi rychle se totiž rozmnožují

Jak se vší nadobro zbavit?

Přesný návod na to, jak se vší zbavit, neexistuje. Na každého totiž platí něco jiného. Dříve se dítěti polila hlava petrolejem nebo se prcek vystříhal na ježka. Dnes už se tak drasticky chovat nemusíme. Mnohé rodiče trápí, jak na ně bude pohlížet okolí, když se zjistí, že jejich dítě dostalo vši. V dávných dobách to totiž znamenalo, že rodina žije ve špíně a veš je příznakem špatné hygieny. Dnes to tak není. Vši si může dítě dovézt z tábora nebo na něj mohou přeskočit přes spolužáka. Stačí jedna jediná veš a pro školku to znamená uzavření provozu.

Účinným pomocníkem při boji se vší je speciální kovový “všivák”. Je to hřeben s velmi úzkými a dlouhými zuby. Nejprve dítěti pořádně rozčešte vlasy a naneste na ně přípravek proti vším. Nechte alespoň 15 minut působit, poté dítěti pramen po prameni od temene hlavy až po konečky pročešte všivákem. Dejte si záležet a odstraňte opravdu všechny vši včetně hnidů. Poté vlasy umyjte způsobem, jakým jste zvyklí. Postup by se měl opakovat ještě  sedm dní poté, kdy byla léčebná látka aplikována poprvé, aby jste měli jistotu, že se dítě zbavilo úplně všech parazitů.

Přečtěte si také:  Chraňte se lépe před virózami

Stačí jedna malá veška

Bohužel se často stává, že pokud dítě donese ze školky vši, nakazí tím i další členy rodiny. Stačí jedna veš, která přeskočí z hlavy dítěte na sourozence nebo matku, která ho vší zbavuje a problém je na světě. Čeká vás velký úklid – musíte převléct a vybrat všechno povlečení i oblečení, které na sobě dítě mělo během několika dní, včetně bund a čepic.

Dítě nakažené vší by také nemělo spát na společné posteli s rodiči či sourozenci. Zkontrolujte hlavu všem členům rodiny, a to i několik dní po odstranění. Některé vši jsou odolné vůči prostředkům na hubení. Pokud první přípravek nezabral, vyzkoušejte příště jiný a nechejte si poradit v lékárně. Až posledním krokem by měla být návštěva lékaře. Některé nemocnice dokonce za poplatek vaše dítě odvšiví přímo na místě.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *