Hazelnut Male Bl%C%BCtenk%C%Atzchen Sausage  - Kathas_Fotos / Pixabay

Návrat jara znamená pro mnohé i pylové alergie

Většina z nás se už těší na návrat jara, více slunečních paprsků a rozkvetlé stromy a louky. Existují však mezi námi i lidé, kteří se tohoto období velmi obávají. Jsou totiž alergičtí na jarní a letní pyly a v nejkritičtějším období mohou prožívat nesnesitelná muka.

Alergie jsou specifickou reakcí imunitního systému na citlivost či nesnášenlivost organismu vůči některým potravinám, pylům a znečišťujícím látkám v ovzduší. Projevují se nejčastěji v podobě ekzémů, kožních vyrážek, astmatickými záchvaty, migrénami a chronickými obtížemi dýchacích cest.

Typickou alergickou reakcí na pyl je senná rýma

Provází ji nepříjemné projevy, jako je časté kýchání, kašlání. Zčervenalé oči pálí a slzí, v některých případech úporně svědí nos a ústa. Člověk se silnými alergickými projevy bývá více unaven a psychicky podrážděn, jeho celková výkonnost klesá.

Nejčastější příčinou senné rýmy brzy na jaře jsou pyly řepky olejné. Doba květu řepky začíná v našich zeměpisných oblastech již koncem března a vrcholí v dubnu. V této době se již v ovzduší vyskytují alergizující pyly listnatých a jehličnatých stromů – břízy, javoru, dubu, buku, habru, jasanu a všechny druhy cypřišů. V dubnu a květnu vykvétá vojtěška a první luční květena – jitrocel, sedmikráska, srha, psárka, jílek.

Přečtěte si také:  Recepty a jídelníček melounová dieta

Posledně jmenované druhy způsobují nejsilnější alergické reakce a postihují největší procento lidí s příznaky senné rýmy. Dráždivé letní pyly patří téměř výhradně lučním travinám. Jejich výčet by byl velmi rozsáhlý. Pylové období končí v polovině září.

Corona Virus Fever Headache  - HaticeEROL / Pixabay
HaticeEROL / Pixabay

Velkou výhodou je, pokud jedinec trpící sennou rýmou má k dispozici informaci o tom, které druhy (může to být i jeden jediný druh) rostlin jeho obtíže způsobují. Pokud je nezná, měl by si vést alespoň základní záznamy o tom, kdy se objevují první příznaky, kdy končí, popis všech projevů. Je to důležité zejména z důvodu prevence, aby se napříště mohl z velké části vyhnout a předejít nepříjemným reakcím nebo je alespoň zmírnit.

Jak je to s prevencí?

S prevencí je nutné začít zhruba 2 měsíce, nejpozději však měsíc před očekávanými problémy. Jestliže se nyní píše měsíc březen a největší nápor pylů nastává v květnu, máte nejvyšší čas, abyste nepříjemným obtížím předešli.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *