Výpočet kalorie

Kalorie je jednotka, která se používá pro vyjádření energie. Kalorie se dříve používali, jako běžná fyzikální jednotka, ale v současné době, už kalorie potkáme převážně jen na obalech potravin, kde se používají k vyjádření energetického obsahu. (více o tom jaké jsou kalorie v potravinách)

Výpočet kalorie – jednotka energie

Z fyzikálního hlediska je kalorie množství energie (tepla), které zvýší teplotu jednoho gramu vody z 14,5 stupně celsia na 15,5 stupně. Toto množství tepla odpovídá 4,185 J (joule). Kalorie se tedy dříve používaly při různých fyzikálních a chemických pokusech pro výpočet množství tepla nebo energie

Výpočet kalorie – převody jednotek

Kalorie často najdeme na potravinách. Někdy ale bývá obsah energie v potravinách udáván spíše v KJ (kilo joulech). Jaký je vzorec pro výpočet kalorie na kilojouly nebo naopak?

  • 1 kalorie (cal) = 4,185 J (joule) = 0,004185 KJ (kilo joule)
  • 1 kilo kalorie (Kcal) = 1000 kalorií (cal) = 4185 J (joule) = 4,185 KJ
  • 1 J (joule) = 0,239 kalorií (cal) = 0,000239 KJ (kilo joule)
  • 1 KJ (kilo joule) = 239 kalorií (cal) = 0,239 Kilo kalorie (Kcal)

Výpočet kalorie – výpočet BMR

BMR neboli bazální metabolismus udává, jaké kalorie naše tělo spotřebuje k běžným životním funkcím. To znamená, že bazální metabolismus nezahrnuje žádné aktivity, včetně trávení nebo jakéhokoliv pohybu. Pro výpočet BMR (kalorie, bazální metabolismus) se používá výška, váha, věk a pohlaví. Tím se zjistí orientační hodnota BMR. Ta pak může sloužit, jako základ pro výpočet, jaké kalorie během dne vydáte. To kolik kalorií (nebo kilo joulů) vaše tělo spotřebuje, totiž odpovídá součtu bazální metabolismus plus klidový metabolismus (typicky spánek, klidový metabolismus je přibližně o 20 – 30% vyšší, tedy cca 300 – 400 kilo kalorie) a dále pracovní metabolismus (všechny aktivní činnosti – práce, sport, pohyb, jídlo atd.)

Přečtěte si také:  Potraviny – maso, kalorie

Celkový součet kalorií všech tří metabolismů určuje váš celkový výdej energie, a ten by měl být v rovnováze s energií, kterou přijmete v potravinách.

Výpočet běžné denní spotřeby kalorií

Pro orientační výpočet toho, kolik činí váš běžný denní výdej kalorií, můžete použít nástroj online kalkulačka BMR. Tato kalkulačka provede výpočet vašeho BMR a pomocí příslušného koeficientu (podle toho jestli jste spíše více či méně aktivní), vypočítá i celkové vydané kalorie. Jedná se ale pouze o orientační výpočet. Pro přesné zjištění toho, jaké vydáte kalorie, musíte provést podrobný výpočet. S tím vám mohou pomoci kalorické tabulky pro různé druhy aktivity jako práce, sport, cvičení, volný čas atd.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *