Metabolismus aneb jak tělo zachází s energií

S každým jídlem, které sníte, do sebe dostanete dávku energie. Tato energie však není pro tělo okamžitě dostupná. Nejprve se musí uskutečnit určité, nesmírně složité chemické procesy, které souhrnně nazýváme metabolismus – látková přeměna. Metabolismus zajistí, aby se složité látky v potravině přeměnily na jednodušší, z nichž již tělo energii odčerpat může.

Energie, která není využita, musí nutně v těle zůstat. V metabolických procesích je přeměněna zpět na látky složitější a uložena do té doby, než ji bude tělo potřebovat. Jednou z těchto složitějších látek je tuk  a místo, kam se ukládá, představují takzvané problémové partie – břicho, stehna a hýždě. Obecně platí, že mužům se tuk usazuje především v oblasti břicha, ženám pak na stehnech a hýždích.

Tuk zde čeká, dokud nebude třeba, aby byl přeměněn na energii a v této podobě spotřebován. Úskalí tukových zásob však spočívá v tom, že tělo kromě nich disponuje i několika zásobami jinými, které využívá přednostně, např. cukr v krvi. Na tuk dojde až poté, kdy je všechna ostatní energie v těle spotřebována. Dodáte-li tělu energii dříve, než začne čerpat z tukových zásob, jednoduše na ně vůbec nedojde. Použita je ta energie, která byla právě dodána. Proto tuk nemizí hned po pohybové aktivitě.

Proč potřebujeme energii?

Lidské tělo můžeme přirovnat k technickému zařízení, které funguje, jen když do něj vchází elektřina. Jakmile vypneme proud, stroj se vypne. Úlohu elektřiny přebírá v případě lidského organismu energie přijímaná z potravy, která má oproti elektřině jednu výhodu – tělo si ji může skladovat do zásoby.
Každý jednoduchý pohyb a proces vyžaduje, aby na něj bylo uvolněno určité množství energie. Proto spalujeme čili spotřebováváme uschovanou energii i při zdánlivé nečinnosti. Dýchání, činnost krevního oběhu, to vše vyžaduje energii. Toto spalování označujeme jako klidový či bazální metabolismus.

Přečtěte si také:  Snadné hubnutí? Ano, existuje

Množství energie spotřebovávané v klidu se liší případ od případu. Jedinci, kteří mají rychlý bazální metabolismus (za jednotku času spálí v porovnání s ostatními více energie), jsou ti „šťastní”. Mohou si dovolit více jíst, protože jednoduše více spálí.

Jak funguje metabolismus?

Každý organismus potřebuje ke svému fungování přísun energie. Lidské tělo, protože si ji samo vyrobit neumí, ji přijímá v potravě.

Každou potravinu si lze představit jako balíček energie. Jednotlivé potraviny se pak liší svou energetickou vydatností – například zelenina je oproti smaženým brambůrkům na energii doslova chudá na tuto energii.

Metabolismus aneb jak tělo zachází s energií
Metabolismus aneb jak tělo zachází s energií

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *