Jaké známe způsoby léčby neplodnosti

U více než 10 procent všech neplodných párů se žádný důvod pro neplodnost nepodaří zjistit a asi u 5 procent tento problém sám od sebe zmizí. Neplodnému páru někdy stačí už jenom skutečnost, že si mohou o svých problémech promluvit s odborníky. Tím se uvolní jejich psychické napětí. Jenom asi 35 procent zdánlivě neplodných párů je skutečně postižených nevyléčitelně.

Neplodnost mužů se dá léčit hormony nebo steroidy, které zlepší produkci spermií. Jestliže je počet spermií i nadále nízký, lze vyzkoušet umělé oplodnění (inseminace). Muž je požádán o semeno z více ejakulací, z nichž se vyberou ty nejvhodnější spermie. Lékař je potom uměle vpraví injekční stříkačkou do ženské vaginy.

Oplodnění pomocí spermií od dárce

V případech, kdy je muž sterilní nebo ženské tělo produkuje protilátky, které jeho spermie ničí, může být získán vzorek spermií od neznámého dárce a ty pak mohou být přeneseny do ženského těla stejným způsobem jako v předcházejícím případě.

Spermie se skládá z „hlavičky“, v níž jsou uloženy genetické informace, které se potom spojí s genetickými informacemi z vajíčka, a „ocásku“, jehož pomocí spermie proplouvá do vejcovodu. Jakmile se spermie dostane do ženského těla, její pohyb se zintenzivní.

Značná pozornost je přitom věnována tomu, aby se co nejvíce shodovaly fyzické a mentální vlastnosti dárce s vlastnostmi neplodného partnera. Asi 60% žen, které podstoupily umělé oplodnění, otěhotní do tří měsíců.

V případě neplodnosti ženy je někdy nezbytný chirurgický zákrok, kterým se zprůchodní ucpané vejcovody, nebo se příslušně upraví vagína či děloha. Jestliže u ženy nedochází k ovulaci, bývá léčena pomocí léků. Díky léčbě jí v těle uzraje každý měsíc několik vajíček, z nichž alespoň jedno bývá oplodněno. Ale výsledkem může být i mnohočetný porod, kdy žena porodí dvojčata, trojčata, čtyřčata a dokonce i paterčata či šesterčata.

Přečtěte si také:  Postoje odborné veřejnosti k potravinovým doplňkům stravy

Umělé oplodnění “in vitro”

Jestliže všechny výše popsané postupy selžou, potom lékaři doporučí oplodnění in vitro, což doslova znamená oplodnění ve zkumavce. Dítěti takto narozenému se často říká dítě ze zkumavky, i když se k umělému oplodnění ve skutečnosti nepoužívá zkumavka, ale speciálně k tomu určená skleněná nádoba.

Víte, že … mnohé staré slavnosti – jako zde tanec kolem májky v podání anglických dětí – jsou původem obřady oslavující plodnost. Slavily se v roční době, která byla považována za nejvhodnější, pokud měl pohlavní styk vést k oplodnění. Májka je symbolem mužova ztopořeného penisu.

V případě, že se žena, muž i lékař rozhodnou pro tento způsob oplodnění, přikročí se nejprve ke stimulaci činnosti vaječníků pomocí léků. Poté je ženě laparoskopicky odebráno několik vajíček. Vajíčka se uchovávají ve skleněné nádobě naplněné speciální vyživovací tekutinou a k nim se přidají od muže čerstvě získané nejvhodnější spermie.

Dojde-li ke spojení obou buněk, oplodněné vajíčko je pak plastickou úzkou trubičkou uloženo přímo do dělohy. Odborní lékaři na pracovištích specializovaných na neplodnost dokážou získat z vaječníků až devadesát procent zralých vajíček a v devadesáti procentech případů dokážou tato vajíčka úspěšně oplodnit metodou in vitro. Mnohá embrya se však v děloze dobře neuchytí nebo se dál nevyvíjejí, takže se z nich dítě nenarodí.

Jestliže je počet spermií i nadále nízký, lze vyzkoušet umělé oplodnění
Bellezza87 / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *