Mužská neplodnost. Jaké máme možnosti léčení?

Nejčastější příčinou mužské neplodnosti může být porucha v tvorbě spermií, kdy je tělo neprodukuje vůbec, nebo jich produkuje méně, než bývá obvyklý průměr, anebo nejsou dostatečně aktivní, aby se dostaly až k vajíčku, narušily jeho povrch a spojily se s ním.

Jak probíhá vyšetření pomocí laparoskopu?

Chirurg používá laparoskop při vyšetření vaječníků a vejcovodů v těle ženy nebo při odnímání vajíčka z vaječníků, které potřebuje pro další vyšetření nebo pro umělé oplodnění in vitro. Břicho se naplní plynem, potom se do těla zasune laparoskop a prosvítí rozmnožovací orgány.

Dokonce i u mužů, kteří jsou plodní, může být v ejakulátu až čtyřicet procent spermií abnormálních. Pokud dospělý muž má sníženou, případně nedostatečnou tvorbu spermií, způsobuje to obvykle zablokování cest, kterými spermie putují do penisu, nebo jde o poruchu varlat, ale může jít i o poruchu v hormonálním systému, který produkci spermií stimuluje.

Mužská neplodnost – jaké jsou známé příčiny neplodnosti?

Produkci spermií může snížit i braní některých léků či ozařování při rakovině. V takových případech jde o to, že léky či záření spermie zničí. Zarděnky, které muž prodělá v dospělosti, mohou být také příčinou neplodnosti.

Přečtěte si také:  Jak působí vitamín D na naši imunitu a co byste o něm měli vědět

Někteří muži nejsou schopni dosáhnout uspokojivého pohlavního styku. Mají problémy s erekcí (ztopořením penisu), což je důležitá podmínka pro to, aby mohli uskutečnit pohlavní styk a v jeho průběhu vstříknout spermie do vaginy. Tento problém se nazývá impotence.

V některých případech dochází k ejakulaci ještě před tím, než penis pronikne do ženské vaginy (předčasná ejakulace). Bývá to důsledek nervozity a strachu ze soulože, čímž je celkově narušena mužova sexuální schopnost. Impotenci může způsobit nemoc, přepracování, nadměrné požívání alkoholu nebo závislost na drogách.

Na co bychom si měli dát pozor?

Tvorba spermií je rovněž velmi citlivá na teplotu. Jejich nedostatečné množství může být způsobeno tím, že muž nosí příliš teplé oblečení nebo těsné slipy, čímž udržuje varlata ve velkém teple. Podobně může působit dlouhodobé sezení, takže podobné potíže mohou mít řidiči z povolání či muži s převážně sedavým zaměstnáním.

Mužská neplodnost. Jaké máme možnosti léčení?
Mužská neplodnost. Jaké máme možnosti léčení?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *