Jak zatočit se stresem

Stres – je nevítaný “společník” u mnoha lidí, převážně těch žijících v městech. Neblahý důsledek stresu se projeví u přibývání na váze. Problémy v práci, ve vztahu či v rodině se řeší pojídáním sladkostí – čokoláda, sušenky a koláče jsou denně na jídelníčku. Sladkosti skutečně zlepšují náladu. Ale nezapomeňte, že v tomto případě okamžité dochází k uvolňování inzulínu, kvůli prudkému vzestupu hladiny cukru v krvi, což vede u této osoby opětně k hladu. Dostávají se lidé do bludného kruhu – jedí a jedí a v důsledku toho se zvyšuje množství tuku v jejich těle.

Zdravé produkty proti stresu

Ovesné vločky

Při pojídání kaše z ovesných vloček se zvyšuje příznivý účinek serotoninu – biologicky aktivní látka obsažená v krevních destičkách, v buňkách gastrointestinálního traktu a v menší míře i v centrálním nervovém systému.  V centrálním nervovém systému se serotonin účastní především procesů, které se podílejí na vzniku nálad. Tento hormon je také nazýván hormonem štěstí.   Snězte denně 200 gramů ovesné vločky a uvidíte, jak se vaše nálada změní k lepšímu.

Heřmánkový čaj 

Tento nápoj je dobré pít před spaním. Díky látkám obsaženým v heřmánkovém čaji, osoba stimuluje produkci aminokyselin – tryptofanu. A ony na oplátku, je transformují do melatoninu – hormonu spánku. Z praktického hlediska to znamená, že pití čaje, člověka uvolní a lépe usne. Denně se doporučuje pít 3 šálky tohoto čaje.

Přečtěte si také:  Víte, jak zatočit s nepříjemným průjmem?

Rozmarýnový-mátový čaj

Příprava: Smíchejte 1 část rozmarýnu a 3 části máty (čerstvé nebo sušené bylinky). 2 lžičky zalijte 1/4 l vařící vody, nechte přikryté 5 minut vyluhovat a přeceďte. Tento čaj popíjejte během dne, nikdy ne večer před spaním.

Další čaje proti nervozitě a vyčerpání

  • Cesmínový čaj
  • Čaj z baldriánu
  • Čaj z citrónové verbeny

Chřest

Tento produkt je dobrý ve všech ohledech – nízkokalorický, bohatý na vlákninu. Pokud jde o řešení stresu, tak volba chřestu je dobrá věc, protože obsahuje dostatečné množství kyseliny listové (vitamin B9). Tento vitamín je nezbytný pro proces krvetvorby, chrání cévy před účinky homocysteinu, který ničí cévní stěny, a také zvyšuje působení hormonu – serotoninu.

Proti stresu pomůže:

  • Akupresura při problémech s usínáním
  • Meditace pro klidnou mysl
  • Koupel z levandule proti vyčerpání
  • Pivo s medem pro klidné sny
  • Masáž nohou proti vnitřnímu napětí

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *