Aspirin – historie a vlastnosti 

Acylpyrin (Aspirin) je znám na celém světě již 105 let.  V roce 1853 vyvinul tuto látku Francouz Charles Gerhardt, o pár let později Němec Carl J. Kraut, ale jejich produkty nebyly dostatečně čisté. Tento lék patentovali před 105 lety – 6. 3. 1899. Bylo to však až roku 1971, kdy se britskému vědci siru Johnovi Vany podařilo zjistit, na jakém principu aspirin vlastně funguje.

Mezi první pacienti, kterým lékaři předepsali acylpyrin, byl i dobře známý francouzský malíř, grafik a sochař Auguste Renoir. Umělec měl těžkou formou revmatoidní artritidy, a často trpěl bolestmi. Hlavní složkou všestranného přípravku je kyselina acetylsalicylová, která má antipyretický, analgetický a protizánětlivý účinek. Blokuje bakterie, které způsobují zánět, také chrání proti srdečním infarktu a mozkové mrtvici či dokonce napomáhá k zpomalení růstu rakovinných nádorů.

Acylpyrin – výzkum

Asi před 20 lety, začali vědci s dalšími pokusy s aspirinem a zjistili, že tento lék v pravidelných dávkách dokáže předcházet vzniku krevních sraženin v cévách, a tím chrání tělo před mozkovou mrtvici. To vede k tomu, že krev získává více tekutin, a červené krvinky se nepřilepí k sobě a v důsledku toho se netvoří tromby a potah chrání žaludeční sliznici. Aspirin je předepsán pro prevenci mrtvice a infarktu u lidí, jejichž věk je více než 45 let a mají rizikové faktory pro tato onemocnění. V Berlíně se každoročně uděluje cena “International Aspirin Award”, sponzorovaná firmou Bayer za nejlepší objevy při výzkumu účinků a klinického použití aspirinu. Loni získal toto ocenění mladý čínský lékař Minšeng Juan, který objasnil mechanismus snížení úrovně glukózy v krvi pomocí kyseliny acetylsalicylové.

Nežádoucí účinky acylpyrinu

Mezi nejčastější vedlejší účinky aspirinu patří krvácení do žaludku a mozku. Experti upozorňují, že každý, kdo má sklon ke krvácení, včetně lidí s poruchami krve, kteří berou léky na ředění krve nebo jsou silnými kuřáky či holdují alkoholu, může být náchylnější na vedlejší účinky tohoto léku.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..