Pozor na falešný olivový olej!

Zdravotní přínosy olivového oleje jsou nediskutovatelné, nelze se ani divit, že tento olej je nedílnou součástí středomořské stravy už po celá tisíciletí, propagoval ho sám Hippokrates, otec moderní medicíny.

Léčivé účinky olivového oleje

Tento oblíbený olej obsahuje velké množství mononenasycených mastných kyselin, jež blahodárně působí na naše srdce a ostatní části těla. Mnozí odborníci tvrdí, že středomořská strava doplněná olivovým olejem brání vzniku diabetu typu 2, je dobrý pro kosti, hubnutí, mírní úzkostné stavy, lépe se vyprazdňují střeva a zlepšuje funkce mozku. Olivový olej neobsahuje pouze mononenasycených mastné kyseliny, ale navíc i kyselinu fenolovou s antioxidačními účinky, nechybí vitaminy E a K, které jsou důležité pro zdraví pokožky a vlasů.

Co znamená termín “extra panenský”?

Nic! Nehledejte u “panenského olivového oleje” nic extra čistého ani extra kvalitního.  Jediný rozdíl je v procesu jeho výroby a pochopitelně v kvalitě použitých surovin. Jsou čtyři stupně panenského olivového oleje. Nejnižší kvalita –  výroba mýdel, nesmí se konzumovat.  Nejvyšší kvalita – lisuje se za studena, má vynikající chuť a vůni, nesmí se ohřívat na více než 40 stupňů Celsia.

Obchody nabízejí falešné druhy olivového oleje

Ano, běžně se nabízejí falešné druhy olivového oleje a zejména se to týká těch, co nesou název “extra panenský olivový olej“. Jsou k dispozici šokující výsledky textů, prováděné výzkumníky z Kalifornské univerzity. Testovaly se všechny známé značky olivového oleje v USA. Pouze 30% olejů bylo pravých!

Jak rozlišit pravý olivový olej od falešného?

V supermarketu na to rozhodně nepřijdete. Otestovat si ho můžete až doma. Chuť pravého i falešného olivového oleje je často podobná, bude třeba nalézt jinou cestu k rozlišení toho pravého.  A co obsahuje falešný olej? Směs dvou i tří různých olejů. K olivovému oleji se přidává slunečnicový olej a v některém případě i sojový olej s přidanými barvivy jako chlorofyl či beta karoten. Lžou nejen výrobci, ale i reklamy. Nabízejí nejkvalitnější olivový olej, a přitom se jedná o falešný.

Přečtěte si také:  Novinka! Zázračná houba Čaga

Jak tedy oleje od sebe odlišit?

  1. Test chladem

Olej necháme zchladit, a pokud ztuhne, tak je důkaz toho, že obsahuje mononenasycené kyseliny. Ale v tomto případě to není pevný důkaz, že máte doma pravý olivový olej. Jiné oleje také obsahují nějaké mononenasycené kyseliny.

  1. Test ohněm

Pravý olivový olej musí hořet v domácí petrolejové lampě. Nemáte petrolejovou lampu? Tak olej nalijte do nějakého pohárku a vložte do něho knot ze svíčky, který poté zapalte. Neudrží-li olej plamen, je falešný.

  1. Test chuti

Olivový olej má mírně nahořklou chuť. Pokud ji nemá, oleje je pančovaný.

Jak získat skutečně pravý olivový olej?

Nakupujte ho od výrobce. To ovšem je možné v zemi původu jako v Itálii, kde mají označení  PDO (Protected Designation of Origin – chráněné označení původu) nebo PGI (Protected Geographical Indication – chráněné zeměpisné označení). Co dělat v Česku?  Hledejte certifikáty originality. Buď ať už jde o bio označení nebo o označení sdružení, které garantují pravost a autentičnost potravin.

Pozor na falešný olivový olej!
roxymjones / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *