Dieta při infekční žloutence 2. část

Při dietě infekční žloutenky záleží na vhodném způsobu přípravy jídla. Hodí se především vařená, dušená a zadělávaná jídla, ale bez tuku a bez jíšky. Jídla se dají mastit, ale počkejte až bude jídlo hotové a bude se podávat. Stačí ho omastit čerstvým rozehřátým máslem, které nesmí být přepálené. Na závadu není ani používání vajec. Vejce jsou důležité pro činnost jater díky svému obsahu a množství se určuje při postupujícím uzdravování.

Měli byste se vyhnout ohřívaným jídlům. Rovněž není správné používat sádlo a umělé tuky během rekonvalescence. Nepovolují se jíst ani pikantní jídla, různé rybí saláty, vepřové maso, uzeniny. Nepoužívá se ani ostré koření. K ochucení jídel vám poslouží například majoránka, pažitka, křen nebo zelená petrželka. Hlávkový salát okyselujte pomocí citronové šťávy. Do moučníků používejte trochu vanilky, citronovou a pomerančovou kůru.

Dieta infekční žloutenky by neměla obsahovat čerstvé kynuté pečivo, které mnohým způsobuje plynatost. Rohlíky, chléb a jiné kynuté pečivo si dejte až druhý den, tedy ne čerstvě upečené. Vyhněte se smaženým a pečeným moučníkům, protože obsahují přepalovaný tuk.

Přečtěte si také:  Detoxikace organismu

Co se týká pitného režimu při dietě infekční žloutenky můžete pít slabou bílou kávu, slabě slazený čaj, různé minerální vody a obyčejnou vodu. Dopřát si můžete ovocné šťávy z pomerančů a citrónů, protože jsou bohaté na vitamín C. Ovoce jezte jenom dokonale zralé. Můžete jíst čerstvé ovoce nebo kompotované. Hlavně se hodí jablka. Sáhnout můžete klidně i po mraženém ovoci a zelenině, ale je nutné je nechat nejprve dokonale rozmrazit. Úplný zákaz se vztahuje na alkoholické nápoje a alkohol v jakékoliv formě. Nesmíte tedy ani pivo a ani cukrovinky s likérem. Je dobré si pamatovat, že zákaz alkoholu je dlouhodobou záležitostí a platí aspoň jeden rok od začátku onemocnění.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *