Postoje odborné veřejnosti k potravinovým doplňkům stravy

Ještě naše prababičky žili v symbióze s přírodou. My jsme toto pouto pomalu zpřetrhali, ale v posledních letech si cestu k přírodě znovu hledáme. Objevujeme její sílu, která nám v moderní přetechnizované době chybí. Obnovený svazek přírody s člověkem nám napomáhají zprostředkovat podniky, které se specializují na výrobu potravinových doplňků stravy.

Víra tvá Tě posílí

Odborná veřejnost většinou varuje před těmito prostředky, ale lidé hledají jiné možnosti, než se krmit farmaceutickými léky. Z tohoto důvodu vzrůstá český trh s potravinovými doplňky. Základní otázkou je, zdali nám pomohou. Samozřejmě, na zhoubné nádory stěží zaberou, ale běžné nemoci mohou vyléčit, alespoň si to rádi myslíme. Většina současných farmaceutických léků původně vychází z přírody, tak proč bychom neměli věřit tomu, že potravinové doplňky také léčí.

Prostředek na likvidaci myomů

Některé ženy by mohl zaujmout případ paní Jany, které diagnostikovali před dvěma lety myom o velikosti 5,5 cm. Dnes má tento nezhoubný nádor přibližně 7 cm. Naše čtenářka spoléhá na jiná řešení, než jsou ta operační. Většina těchto zákroků končí odebráním celé dělohy. Paní Jana vsadila na nejmenovaný doplněk stravy, který slibuje zmenšování myomů. Při delší době jeho užívání zpozorovala ubývání zdravotních problémů, které dříve v době menstruace mívala. Těmito komplikacemi byly především premenstruační bolesti, silné a prodloužené krvácení. Pokud by účinky doplňku stravy nesnížily velikost myomu, je zde rovněž hledisko, a tím jsou příznaky myomu, které se při užívání doplňku stravy zmírnily. Zásadní je, aby se ženám síla krvácení zmírnila.

Přečtěte si také:  Psychické zdraví aneb mysl, pravda a láska - Kam až jsme schopni dojít?

Nemusí pomáhat všem

Z případu paní Jany nemůžeme usuzovat prospěšnost prostředku u všech žen. Obdobně jako u farmaceutických léků, u některých pacientů nemusí zabírat. Každý organizmus má jinou schopnost uzdravování a reakce na léčivé účinky podávaného prostředku. Nicméně, odborná veřejnost uvádí, že je zavádějící, uvádět u doplňků stravy léčivé účinky.

Je jisté, že bychom měli věřit lékařským názorům z úst odborníků, ale jistou roli zde hrají i medicínská lobby za farmaceutická léčiva.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *