Rehabilitační ústav Kladruby

Zhruba 7 km severovýchodním směrem od městečka Vlašimi, na okraji Vlašimské kotliny, leží obec Kladruby. Svým koloritem zapadá do atmosféry podblanického kraje a ničím nevybočuje ze stereotypu českého venkova. Přesto však za posledními domky této vísky stojí už desítky let komplex budov, který se řadě přechodných obyvatel nesmazatelně zapsal do jejich životů – rehabilitační ústav Kladruby.

Psal se rok 1932, když vznikla myšlenka na vybudování ústavu pro léčení tuberkulózy kostí. Přípravné práce pochopitelně trvaly několik let a tak až v roce 1937 začaly vyrůstat základy budoucího komplexu. V následujícím roce byla hlavní budova zastřešena, ale přišla druhá světová válka a s ní další problémy a průtahy. Do provozu byl proto budoucí ústav uveden až v roce 1942 jako vojenská nemocnice, kde si němečtí vojáci léčili zranění utrpěné na frontové linii. Po skončení války zde na kratší dobu vznikla repatriační stanice pro ruské vojáky vracející se domů a tak celý komplex začal sloužit svému dnešnímu účelu až v roce 1947.

Rehabilitační ústav Kladruby věnuje léčbě širokého spektra zranění a pooperačních stavů pohybového aparátu, rehabilitaci po amputaci končetin a léčbě a následné péči u onemocnění páteře a periferních nervů.

Individuální cvičení zaměřené na procvičení problémových partií

Kromě nezvykle laskavých a ochotných lékařů, sestřiček, terapeutů a dalšího zdravotního personálu tu na klienty čeká široké spektrum rehabilitačních cvičení a léčebných terapií. V nově zbudované budově jsou prováděny individuální cvičení zaměřené na procvičení problémových partií i kompenzační cvičení ostatních svalů.. V hojné míře je tu aplikována tzv. Vojtova metoda, k níž se však přidává celá řada dalších procedur. Klientům je při vstupní prohlídce lékaři připraven detailní program jejich rehabilitace, který zohledňuje pacientovy zdravotní problémy. Cvičení na ergometru, motodlahách, ve fitnessu, nejrůznější formy fyzioterapie, skupinové cvičení v moderně vybaveném plaveckém bazénu ba i roboticky asistované nácviky nezávislosti – to vše tu čeká na všechny, kteří sem přijeli s touhou po návratu do plnohodnotného života.

Přečtěte si také:  Jaterní dieta

Rehabilitační ústav Kladruby nabízí i něco navíc

V rehabilitačním ústavu však nečekají jen zdravotní procedury. Součástí areálu je lesopark s několika trasami uzpůsobenými pro pohyb vozíčkářů. K posezení zve malá restaurace a ke zdejšímu životu patří i večerní představení v kinosále, hudební zábavy, přednášky nebo besedy s herci a sportovci.

Už tradicí se stávají každoroční sportovní hry a setkání bývalých pacientů. Velké popularitě se těší plavecká štafeta „Kanál La Manche“, probíhající ve zdejším bazénu, nebo Kladrubské hry se sportovními soutěžemi pro zdravotně postižené. Každoročně se na přilehlém hřišti koná setkání motorkářů, z nichž někteří jsou bývalí pacienti zdejšího ústavu. K výletům zve i blízké okolí. Zámek a přilehlý park ve Vlašimi, nedaleký Blaník.

Rehabilitační ústav Kladruby není místem pro zázraky. Vše co se tu děje ve snaze pomoci zdravotně postiženým klientům, je podloženo trpělivou prací, vysokou odborností personálu a především nekonečnou laskavostí a milým úsměvem. I když možná právě to, je v dnešní době tak trochu malý zázrak.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *