Stevia rebaudiana – zázrak Stévie sladká

Stévie sladká, neboli Stevia rebaudiana, je sladivá rostlina obsahující látku steviosid, která pochází z Jižní Ameriky. Její listy i nať mají až 200× vyšší sladivost než cukr. Kromě toho, že je, jak již bylo napsáno, sladivá, má i další blahodárné účinky.

Stévie má široké použití

Hojně se používá v kosmetice, kde funguje například jako skvělá pleťová voda. Léčebné účinky má obzvláště jako desinfekce ústní dutiny, kde úspěšně uklidňuje afty a jiné zánětlivé procesy. Látky z této rostliny pomáhají uklidnit pokožku po spálení sluncem. Ženy by také mohlo zajímat, že steviová sladidla zahánějí chutě na sladké, obzvláště v kritické době – večer.

Pěstování Stévie

Rostlinu můžeme pěstovat v květináčích nebo klidně na záhonech mezi běžnou zeleninou. Není nijak náročná a její pěstování zvládne každý. Přebytečnou nať stačí několikrát za léto seřezat a nasušit si zásobu na zimu. S lístky a natí se běžně sladí tak, že se přelijí horkou vodou a používá se výluh. Sladí se jím káva i čaj, marmelády, limonády, používá se při zavařování. Lze ji též dobře využít i při pečení a do těst, neboť sladidla ze stevie jsou tepelně stabilní.

Přečtěte si také:  Umíte vybrat ten správný sekt? S našimi tipy už nikdy nešlápnete vedle

Je ovšem důležité vědět, že úřady EU považují tuto rostlinu za tzv. potravinu nového typu a zatím ji nepovolily zařadit jako sladidlo, ale pouze jako kosmetikum. Jako takové se také oficiálně prodává v různých bylinkárnách a zelených lékárnách.

Myslím, že je ale jen a jen na nás, jak tuto „ústní vodu“ a „kosmetikum“ použijeme. A pokud si jej vypěstujeme sami, tak tím líp. Kromě toho, že uděláme něco pro své zdraví, zdokonalíme se i v zahradničení, a to se nám nikdy neztratí!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *