Pill Yellow Isolated  - PublicDomainPictures / Pixabay

Jak působí vitamín D na naši imunitu a co byste o něm měli vědět

I když jde o jeden z nejdůležitějších vitamínů v našem těle, přesto o jeho působení zatím víme jen velmi málo. Není tedy divu že jeho příjem často zanedbáváme.

Spoléháme se zejména na jeho tvorbu v pokožce, ke které dochází vlivem UV záření ze slunečního světla. Zapomínáme však na to, že světlo musí na kůži dopadat ve správném úhlu, což se v našem podnebním pásmu děje jen zřídkakdy – vlastně jen v létě. Tehdy však pokožku chráníme opalovacími přípravky, které tvorbu vitamínu D blokují. A proč je vlastně pro naše tělo tak důležitý?

Víte, že: Pro naši imunitu je vitamín D zcela nezbytný. Potřebujeme ho kvůli žádoucím metabolickým procesům, ale také pro udržení zdraví tkání. Ne vždy je však možné získat jeho dostatek ze slunečního svitu. Zejména v zimních měsících je nutné přistoupit k doplňování z umělých zdrojů.

Vitamin D a jeho vliv na infekční nemoci

Mezi naměřenými hodnotami vitaminu D v naší krvi a infekčními chorobami existuje příčinná souvislost. Čím nižší je množství vitamin D3 v krevní plazmě, tím vyšší je u pacientů pravděpodobnost výskytu akutních respiračních a střevních onemocnění. U astmatiků pak jeho optimální hladina snižuje riziko záchvatů. A ve zvýšené míře by ho měli užívat také lidé s chronickým zánětlivým střevním onemocněním.

Přečtěte si také:  Ženská neplodnost, stanovení diagnózy a možnosti léčby

Kardiovaskulární onemocnění a působení tohoto vitamínu

Máme-li vitamínu D nedostatek (řeč je o hodnotách nižších než  30 ng / ml), pak budeme více ohroženi tzv. akutním koronárním syndromem nebo rozvojem metabolického syndromu, hypertenze, hyperlipidémie a také obávaným a závažným onemocněním periferních cév.

Vitamin D a autoimunitní onemocnění

A zapomenout nesmíme ani na jeho důležitou roli v metabolismu tuků a cukrů. Právě proto tvoří vit D3 tak důležitý faktor u orgánově specifických autoimunitních onemocnění. Na mysli máme například diabetes mellitus 1. typu, revmatoidní artritidu, roztroušenou sklerózu nebo zánětlivé onemocnění střev alias Crohnovu chorobu.

A právě proto bychom měli tento vitamín poctivě doplňovat, a to nejlépe každý den. Dopřejte si ho prostřednictvím snadno uživatelných kapek s německou certifikací od Woldoshop.cz. Bez GMO, umělých barviv, konzervantů a dalších škodlivých látek.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *