Kurkumu nejen do kuchyně si dokážete vypěstovat i v květináči

Kurkuma je původem rostlina z Indie a je neodmyslitelnou součástí asijské kuchyně. Má nejen krásné květiny, ale i léčivé účinky využitelné proti rakovině či běžným chorobám. Kurkumu můžete pěstovat v květináči, ale i ve skleníku. Nejznámějšími prodávanými druhy u nás jsou Curcuma alismatifolia a Curcuma australasica.

Pěstování

Kurkuma patří k tropickým plodům, proto je dobré přizpůsobit tomu i její způsob pěstování. Rostlinu sázíme z kořenových oddenků. Pro její správný růst je dobré ji vysazovat na jaře do výživného písčito-hlinitého substrátu, který pravidelně hnojíme každé 2-3 týdny.

Kurkuma miluje teplo, proto se jí nejlépe daří při teplotě 25-30 ° C. Je třeba často ji zavlažovat, tak aby byla hlína vždy vlhká. Vhodné je i rosení květiny, což prospívá její dobrému růstu. Kurkuma dosahuje výšky až 1 metr. Má pěkné dlouhé oválné listy.

Kvést začíná od července až do října. Samotné květy jsou příjemné fialové barvy. Na rostlině vydrží až 3 měsíce. Jejich velikost je až kolem 20 cm.

Začátkem listopadu začínají listy květu schnout a odpadávat. To je čas na sbírání části oddenků kořenů, které se dále zpracovávají. Zbylou nepoužitou část cibulky přemístíme s květináčem do chladu, kde je kolem 7 ° C, občas zavlažíme vodou, aby nevyschla. Koncem března cibulku přesadíme do nového substrátu a znovu pěstujeme / rostlina se rozmnožuje dělením kořínků (cibule).

Přečtěte si také:  Trápí vás potíže se spánkem? Pomoc můžete najít v přírodě
Kurkumu nejen do kuchyně si dokážete vypěstovat i v květináči
Kurkumu nejen do kuchyně si dokážete vypěstovat i v květináči

Jak zpracovat kořen Kurkumy

Kořen Kurkumy povaříte asi na 30 minut v čisté vodě (vodu nesolíme). Po uvaření necháte kořen několik dní dobře vysušit. Následně můžete kořen rozemlít na prášek a využít k dochucení v kuchyni. Celý kořen se dá využít i pro přípravu chutného čaje v období chřipek.

Použití a účinky kořene kurkumy

  • výborný pomocník na ochucení jídel (má mírně nahořklou až pikantní chuť),
  • používá se jako součást kari koření,
  • má protizánětlivé a antioxidační účinky,
  • podporuje mozkové funkce a celkové myšlení – vhodné zejména pro starší lidi,
  • pomáhá při rakovinových onemocněních,
  • je velmi účinný a prospěšný proti chřipce,
  • zvyšuje obranyschopnost organismu,
  • zlepšuje náladu a zmírňuje depresi.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *