Deset mýtů o vegetariánech

  •  Lidé konzumující maso mají menší výskyt kardiovaskulárních onemocnění jako vegetariáni.

Pravdou ovšem je, že u lidí upřednostňujících vegetariánskou a nízkokalorickou stravou se ateroskleróza téměř nevyskytuje. (Nutrition and Athersclerosis by Louis Katz. 1958)

  • Muži pojídající masovou stravu, mají silnější libido, neboť mají více mužských sexuálních hormonů.

Studie z Oxford University v roce 2000 ukázala že ze sledovaných 696 mužů měli vegani (nejedí žádné živočišné potraviny) nejvyšší hladinu testosteronu v těle a nejnižší hladinu testosteronu měli chlapi preferující maso. (British Journal of Cancer, 83 (1), July 2000)

  • Lidé preferující maso mají mnohem méně civilizačních onemocnění, jako vegetariáni.

Je prokázáno, že u vegetariánů je nižší riziko výskytu chronických degenerativních onemocnění, včetně obezity, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky a rakovin. (Journal of American dietetici Association, 11/97, 97)

  • Vegetariáni se nedožívají vysokého věku.

Opak je pravdou – vegetariáni mají mnohem nižší mortalitu z civilizačních onemocnění jako jedinci, kde hlavní složkou na jídelníčku je maso. (British Medical Journal, 1996; 313)

  • Vegetariánská strava se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

Naopak těhotným a kojícím ženám se přímo doporučuje vegetariánská strava. (Am J Clin Nutr. 1994; 59 (suppl): 1176SE-1181S)S

  • Děti narozené vegetariánům jsou slabé a menší.

Správně poskládaná veganská strava zajistí veškerou výživu a energii potřebnou pro těhotné ženy. Děti narozené vegetariánům se nijak neodlišují od ostatních novorozenců. (Pediatrics. 1989; 84)

  • Masitá strava obsahuje více vitamínů, neboť zvířata, z nichž maso pochází, konzumují zeleninu.
Přečtěte si také:  Vydané kalorie - cvičení doma

Vegetariánská strava nabízí spoustu ochrany proti chorobám, neboť má vyšší koncentraci antioxidantů (vitamín C a E), karotenoidů a fytochemikálií. (Am J Clin Nutr. 1996; 63 suppl)

  • Vegetariáni trpí nedostatkem vitamínu B12.

Vitamín B12 se sice nachází v potravinách živočišného původu, ovšem vegetariáni konzumující mléko, vejce nebo výrobky z nich, si takto jeho dostatek mohou zajistit. (PharmDr Margit Slimáková – specialistka na zdravotní prevenci a výživu)

  • Masitá strava brání cukrovce.

Cukrovka typu 2 se u vegetariánů vyskytuje méně než u lidí pojídající maso. (Am J Clin Nutr. 1988; 48 suppl)

  • Vegetariánky trpí rakovinou prsu více než nevegetariánky.

I tady platí opak, u žen pojídajících maso je výskyt rakoviny prsu vyšší než u vegetariánek. (American Cancer Society Cancer Facts and Figures, 1994)

Unsplash / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *