Co se změní ve vašem těle, pokud si oblíbíte zázvor

V poslední době je o zázvor díky jeho skvělým vlastnostem ohromný zájem. Původem je z Číny, kde si tímto kořením dochucovali pokrmy a vyráběli nápoje. Zajisté jste se i vy setkali s názvem nebo i pili zázvorové nealkoholické pivo. Západní kultura si oblíbila instantní zázvorové čaje, zázvorové sušenky či jiné pečivo.

Zázvor – zdravotní přínos

Stačí kousek zázvoru žužlat v pusy a už si tak nastartujete chuť k jídlu, stimulujete tvorbu trávicích šťáv, navíc účinně blokuje nevolnosti či nutkání na zvracení. Cukrovkářům je doporučováno každé ráno na prázdný žaludek vypít zázvorovou vodu (trocha čerstvé šťávy smíchané s vodou), zázvor pomáhá regulovat krevní cukr během dne. Smícháte-li zázvor s kurkumou a vytvoříte z nich pastu, máte k dispozici lék, který sníží bolest svalů nebo můžete pastou natírat 2x denně defekty na kůži.

Další přínosy zázvoru

  1. Zázvorový čaj vám efektně sníží kašel, bolesti v krku a protáhne ucpaný nos, zejména pokud ho přisladíte medem a okyselíte citronem.
  2. Zázvorový odvar podporuje trávení a předchází nadýmání, taktéž je možné odvar dochutit medem.
  3. Podporuje cirkulaci krve – vymačkáme šťávu z 50 gramů zázvoru, kterou smícháme s 1 litrem teplé vody. Do té namočíme ručník a přiložíme na špatně prokrvované části těla.
  4. Sloučení zázvoru, máty a kajenského pepře (čili) vám pomůže odstranit i velké bolesti hlavy. Stačí do hrnce s vroucí vodou přidat jednu čajovou lžičku sušené máty, špetku kajenského pepře a několik plátků zázvoru. Necháme vyluhovat! Lze použít i na obklady.  Doporučujeme v tomto případě přidat ještě čajovou lžičku moučkového zázvoru a obklad si přiložte na čelo.
  5. Léčí žaludeční reflux (jde o zpětný návrat natráveného jídla z žaludku do jícnu), hrozba vniku žaludečních vředů i rakoviny žaludku.
  6. Díky silným protizánětlivým vlastnostem vám zázvor dokáže zmírnit bolesti zubů. Ukrojeným zázvorem potřete bolavé dásně, případně zázvorovým vývarem si proplachujte ústa.
  7. Potlačuje záněty v těle díky látce zvané gingerol, jež účinně bojuje se záněty na buněčné úrovni.
  8. Zázvor zmírňuje ranní nevolnosti při těhotenství nebo během menstruace.
  9. Zastavuje růst rakovinných buněk, neboť zázvor snižuje záněty ve střevech a tím brání rakovině tlustého střeva. Existuje studie, v které lékaři z Onkologického centra při Univerzitě v Michigenu dokazují, že zázvor zastavil růst buněk rakoviny vaječníků. Báječně výsledky dosahuje i při zvětšení a rakovině prostaty u mužů. Dokonce v některých případech je použití zázvoru účinnější než běžně aplikována standardní chemoterapie.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *