Mořské řasy: Užitečné vlastnosti produktů z mořského dna

U nás sice nejsou mořské řasy tak populární jako příkladně v Rusku, kde se staly oblíbené díky asijské kuchyně. Nejčastější pokrm, který se připravuje z těchto mořských plodů je chūka salát.

Proč jsou mořské řasy příkladně wakame užitečné?

  • značný obsah rostlinného proteinu
  • obsahují polynenasycené tuky, omega 3
  • příznivě působí na trávicí systém

Řasy, stejně jako jiné produkty moře obsahují velmi důležité minerály pro člověka:

Vanad – stopový prvek, základní stavební kámen některých enzymů jako například nitrogenázy. Ohledně využití solí vanadu se začalo uvažovat v souvislosti s terapií cukrovky, protože mají schopnost zvyšovat využitelnost inzulínu v organismu

Hořčík – zajišťuje snížení krevního tlaku, omezuje srdeční arytmii a rozšiřuje tepny. V minulých letech byl zkoumán i jeho pozitivní vliv na diabetes II. stupně,  zmírňuje menstruační potíže při menopauze.

Jód – základní stopový prvek. Nedostatek jódu způsoboval v minulosti těžké vývojové poruchy intelektu. Ale hormony závislé na jódu mají vliv i na tělesný růst, na odolnost proti zátěži nebo na pohlavní život. Které řasy mají jod ve velkém množství? Srovnáme-li různé druhy řas na obsah jódu, bude vedoucí wakame – 790 mg na 100 g, následují mořské řasy kombu – 230 mg a uzavře mezi prvními třemi – nori, 9 mg.

Přečtěte si také:  Hubneme s kokosovým olejem

Proč jíst mořské řasy

  • jsou zdrojem prospěšné vlákniny (prospívá trávicímu traktu, ale i kardiovaskulárnímu systému)
  • obsahují vitaminy, minerály a další živiny (železo, draslík, hořčík, zinek, selen a mnohé další minerály a stopové prvky. V mořských řasách, ačkoli množství závisí na konkrétním druhu, jsou obsaženy i vitaminy A, C, E, K atd.)
  • doplňují do organismu zdravé tuky
  • dodávají tělu lehce stravitelné bílkoviny
  • posilují imunitní systém a bojují proti civilizačním chorobám

Mořské řasy disponují několika antioxidačními a protizánětlivými látkami, které mají schopnost posílit imunitní systém (karotenoidy, flavonoidy) a ochránit člověka před civilizačními nemocemi.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *