Recept čaje na zlepšení stavu jater, imunity a krevního cukru

Tento zdraví prospěšný čaj se vyrábí z hořké tykve (hořká dýně) a je typický svou velmi hořkou chuti. Hořká tykev, kterou můžete znát i pod názvem hořký meloun, je hojně rozšířená a lehce dostupná v tropických zemích. Dá se však sehnat i v Česku v některých specializovaných obchodech se zdravou výživou. V zemích svého původu tvoří základ kulinářských specialit a také se z ní vyrábějí nápoje. Lidé z rovníku si hořkou tykev velmi oblíbili, neboť znají její jedinečné léčivé účinky.  V tomto článku si něco povíme o jejím vlivu na naše zdraví a v závěru vám nabídneme i recept na léčivý čaj.

Léčivé účinky hořké dýně

Antiseptické a antibakteriální

 • Díky těmto vlastnostem, pití čaje z hořké tykve vám dokonale pročistí střeva od patogenů a parazitů. Ideální přírodní prostředek na boj s houbovitou nebo kvasinkovou infekcí.

Úprava hladiny krevního cukru

 • Pravidelné užívání čaje z hořké dýně stimuluje slinivku na produkci inzulínu. Cukrovkářům lze tento nápoj jen doporučit. Dokonce hořká tykev dokáže pomoci i s léčbou rakoviny slinivky.

Trávení

 • Hořká chuť této zeleniny stimuluje tvorbu žaludečních kyselin a podporuje hladké trávení. Pokud vás trápí reflux jícnu, naučte se pravidelně pít čaj z hořké dýně.

Vysoká teplota

 • Čaj se používá na snížení horečky.

Dna

 • Hořká tykev zlepšuje cirkulaci krve. Dokonale pročistí krev od toxinů a přispívá k vyplavování krystalické kyseliny močové z kloubů.

Zvýšení imunity

 • Není nutno připomínat, že 80% naší imunity sídlí právě ve střevech. Hořká tykev díky svým antibakteriálním vlastnostem napomáhá k léčbě a hojení střevní výstelky. Tímto způsobem přispívá hořká dýně k posilování imunity. Navíc obsahuje velké množství vitaminu C a dalších antioxidantů, ty přispívají při neutralizaci volných radikálů a ochraně DNA buněk.

Zdravá játra

 • Hořká tykev má haptické, čili jaterní účinky, které podporují filtrační funkci jater při zbavování těla od toxinů. Účinek čaje pomáhá regenerovat po žloutence vaše játra nebo po větším množství požitého alkoholu.
Přečtěte si také:  Kamagra a její možnosti - komplexní pohled na podporu erekce

Psoriáza

 • Psoriáza je onemocnění kůže, které úzce souvisí s vysokou hladinou cukru v krvi. Pro zklidnění neblahých účinků můžeme pití čaje z hořké tykve vřele doporučit.

Zdraví dýchacích cest

 • Jedinečný nástroj na zlepšování stavu dýchacích cest, díky obrovskému množství antioxidantů a antibakteriálnímu účinku hořké tykve. Trpíte na astma, bronchitidu nebo vás trápí sípání? Pijte čas z hořké dýně!

Dobrý zrak

 • Hořká tykev obsahuje nejen vitamín C, ale i značné množství beta karotenu, což přispívá ke zlepšování kvality zraku a vidění. Čaj z hořkého melounu se používá i při léčbě dalekozrakosti a astigmatismu.

Recept na přípravu čaje z hořké tykve

 • Na přípravu čaje se používají sušené listy z rostliny případně důkladně proschlé plátky plodu hořké tykve.
 • Zbylé vyschlé kousky plodu vložíme do vzduchotěsné nádoby nebo sáčku pro pozdější použití.
 • Doporučujeme si pořídit předpřipravené čajové sáčky, což ulehčí přípravu čaje.
 • Také lze nakrájené kousky tykve povařit (semínka neodstraňujte, protože i ony obsahují léčivé látky).

Postup

 1. Připravíme si kousky sušené hořké dýně v množství 6 až 8 polévkových lžic. V případě čerstvé tykve budete potřebovat asi 2 sklenice nakrájených kousků.
 2. 0,5 litru vody přivedeme do varu.
 3. Do vařící vody nasypeme nakrájenou hořkou tykev a na mírném ohni vaříme 10 minut.
 4. Poté necháme vyluhovat dalších 10 minut.
 5. Scedíme čas a vlijeme do termosky.

Užívání

Čaj užívejte v malých doušcích během celého dne. Čaj užíváme do zklidnění zdravotních příznaků nebo jako prevenci před různými nemocemi.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *