Hubneme s kokosovým olejem

Kokosový olej je olej rostlinného původu. Vyrábí se z kopry, z nasušeného a rozemletého jádra kokosového ořechu. V tropech se dlouhodobě používá jako hlavní zdroj tuku v obživě tamějšího obyvatelstva. Obsahuje mimo jiné mastné kyseliny a spoustu vitamínů, příkladně E a K. Kokosový olej obsahuje přes 50 % kyseliny laurové. Ta je v lidském organismu důležitá z toho důvodu, že pomáhá likvidovat škodlivé viry a bakterie. Tím posiluje celkový imunitní systém člověka.

Kokosový olej je produkován ve více kvalitách. Nejvyšší kvality dosahuje panenský kokosový olej, který není vyráběn z plodů šlechtěných rostlin, ale vyrábí se z nešlechtěných ořechů kokosové palmy rodu Cocos nucifera.

Kokosový olej ovlivňuje metabolismus

Jedno z nejvíce využívaných využití kokosového oleje je při hubnutí. Redukci váhy či zdravému životnímu stylu se začíná věnovat čím dál více lidí a tudíž se přednosti kokosového oleje velmi hodí. Trávení s ním je delší, tudíž energie, dodávaná z něj, se do těla uvolňuje postupně. Po jeho konzumaci následuje taktéž dlouhodobější pocit nasycení. Za samozřejmost lze brát to, že kokosový olej neobsahuje žádný cholesterol, za veliké pozitivum zase jeho neusazování se v těle, které je způsobeno rozkladem na glukózu. Díky tomu je vhodný při dietách s účelem redukční váhy, jelikož zabraňuje JOJO efektu, tedy opětovnému přibrání váhy po prvotním zhubnutí.

Hubneme s kokosovým olejem
Hubneme s kokosovým olejem

Mimo samotného snižování váhy má kokosový olej vliv i na funkci metabolismu. Metabolismus, někdy také nazývané látková přeměna, je soubor enzymových reakcí, při který dochází k přeměně látek na energii. Velmi důležité je dobře „rozjet“ metabolismus už ráno a právě k tomu může dopomoci kokosový olej. Doporučuje se konzumace jedné až dvou lžiček oleje. Ve spojení s ranním cvičením či alespoň procházkou a vhodnou snídaní se jedná o ideální start do dne.

Přečtěte si také:  Blahodárná Ashwagandha – přírodní bojovník se stresem a úzkostí

Po ráno přijde vhod kvalitní káva

Toužíte-li ráno po opravdové energetické bombě, přidejte k výše zmíněnému malý šálek opravdu kvalitního espresa. Pozor si zde však musíte dát jednak na utlumenější spalování, které kofein způsobuje a jednak a hydratování celého těla. Obecně, ať se člověk snaží hubnout či ne, ke zdravému stravování je zapotřebí být dostatečně zavodněn.

Energie nabytá z ráno, se díky postupnému rozkládání kokosového oleje, rozloží do delšího časového úseku. Velmi důležité je v tuto chvíli nezůstat pouze u tohoto kroku, ale pokračovat po celý den s kvalitní stravou.

Je zapotřebí se vyvarovat, především v první části dne, příjmu velikého množství energie najednou. Pozor bychom si měli dát zejména na sacharidy. Pokud totiž člověk nekonzumuje sacharidy, primárně tělo spaluje tuky, což je přesně to, o co nám vlastně jde.

Další využití kokosového oleje

Kokosový olej má kromě pozitivních účinků při hubnutí také mnoho dalších možností využití. I díky jeho chuti a vůni se hojně používá pří vaření či smažení, kdy může nahradit jiné rostlinné oleje či třeba máslo.

Také v péči o pokožku či vlasy má kokosový olej své místo. Funguje například jako složka v hydratačních krémech na noc. Výhodou je zde především to, že takové krémy neucpávají póry a nechávají pokožku vzdušnou. Kokosový olej je také aplikován při masážích, bělení zubů, po opalování či při snaze zbavit se vrásek. Některé studie dokonce přisuzují kokosovému oleji pozitivní účinky při léčbě Alzheimerovy choroby.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *