Rooibos, Yerba Maté, lapacho – víte, co pijete?

V dnešní hektické době se stále víc lidí obrací se svými neduhy k přírodě, která poskytuje netušené množství svých čistých produktů, které nám mohou v nesnázích pomoci. Všechny uvedené suroviny lze dnes již bez problémů zakoupit v nejbližší prodejně s čaji. A jen z neznalosti je lidé málo kupují i konzumují, a to je přece jen veliká škoda.

Rooibos – nektar z Jižní Afriky

Čaj z rostliny obsahuje jen velmi málo taninu a je velmi vhodný  pro děti poněvadž neobsahuje kofein. Objevení využití byliny rooibos nastalo na až počátku 20. století v kapské provincii, kdy si jeden ruský emigrant uvědomil, že tato rostlina si zaslouží mnohem větší pozornost. Nároky rostlin jsou velmi vysoké, proto plantáže těchto rostlin jsou pouze v Jihoafrické republice v Kapské provincii.

Semena rostlin se vysévají v únoru až březnu a za půl roku se sklízí bezlistá část stonku. Sklizený rooibos se ukládá do vaků, následně se drtí a svinuje, kdy proběhne proces fermentace. Surovina tímto procesem získá typickou červenou barvu a velmi příjemnou chuť.

Nápoj z rooibosu můžeme pít horký i studený. Můžeme jej dochutit citronem, medem, cukrem nebo mlékem. Vynikající je k ředění ovocných koncentrátů, neobsahuje téměř žádné kalorie, doporučuje se pro pitný režim v redukčních dietách. Při pečení buchet můžeme s odvarem zadělat i skvělé a chutné těsto.

Čím ještě může rooibos posloužit vašemu zdraví? Surovina neobsahuje žádné konzervační látky, jedná se o čistý přírodní produkt. Doporučuje se na mírnění stavů podrážděnosti, v průběhu a po chemoterapii, bolesti hlavy, uvolňuje lehčí deprese, příznivě působí při léčení hypertenze (vysokého krevního tlaku). Pomáhá při alergiích, u astmatu i se sennou rýmou. Zklidňuje akné a ekzémy. Nápoj obsahuje vysoká množství důležitých minerálů (železo, měď, draslík, mangan, zinek, magnézium, vápník a fluor, nezbytný v prevenci zubního kazu.)

Odvar je vynikající jako obklad na místa poštípaná hmyzem, obsahuje přírodní antihistaminika. Výplach úst odvarem hojí afty a poraněné dásně. Příprava odvaru je velmi jednoduchá. Čajovou konvici, nejlépe z varného skla nebo porcelánu, nejprve vypláchneme horkou vodou. Vložíme do ní čajovou lžičku rooibosu na šálek, zalijeme vroucí vodou a necháme 3 minuty vyluhovat.Může být konzumován celou rodinou bez nebezpečí z předávkování.

Turkey Tea Nature Green Summer
Rooibos, Yerba Maté, lapacho – víte, co pijete?

Lapacho – čaj Inků

Lapacho je přírodní produkt z vnitřní kůry stromu Tecome Lapacho (Tabebuia ultissima), z Brazílie, z Bolívie, Peru, Severní Argentiny a z Paraguaye. Ve své domovině stromy přežívají stáří 700 let.

Stromy byly známy již Vikingům, kteří ji na svých dlouhých výpravách měnili za drahé kameny. V zachovalých dokladech z kláštera v Makedonii pochází z roku 1305 zápisky neznámého mnicha o tom, že již v jeho době bylo lapacho využíváno k léčení různých neduhů.

Lapacho je v dnešní době využíváno jako stimulátor imunitního systému. Vývar z kůry se doporučuje jako nápoj posilující obranyschopnost organismu. Čaj obsahuje velká množství minerálů (železo, vápník, měď, nikl, draslík a nezbytný hořčík.) Vyplavuje z organismu škodlivé látky, čistí ledviny a játra od toxinů. Výborné výsledky přináší pití odvarů u nemocných s dnou, revmatismem, artritidou a s diabetem. Čaj je využíván proti infekcím. Bez nebezpečí můžeme vypít až 2 litry denně. Vedlejší účinky nebyly zaznamenány.

Přečtěte si také:  Zbavte se akné! Snadné tipy pro zlepšení kvality pleti

Ve skleněné konvici uvedeme do varu 1 litr vody, přidáme 2 vrchovaté lžíce lapacha a na mírném ohni povaříme 5 minut. Oheň vypneme a necháme vylouhovat 20 minut. Odvar scedíme přes sítko z umělé hmoty. Podáváme teplý i studený během dne. (Při nachlazení přidáme strouhaný nebo mletý zázvor a šťávu z citronu).

Zásadně nepoužíváme k přípravě odvaru nádoby z kovů (hliník, zinek). Nepoužíváme ani hrnky či lžičky z umělých hmot. Lapacho zásadně uskladňujeme ve skleněné dobře uzavíratelné sklenici.

Woman Girl Water Tea People Young
sippakorn / Pixabay

Yerba Maté -„ Zelené zlato” jihoamerických Indiánů

Čaj z listů cesmíny paraquayské (Ilex paraguariensis) byl podán původními obyvateli již Kryštofu Kolumbovi před více než 500 lety, kdy přistál v Jižní Americe místo v předpokládané Indii. Archeologické nálezy na místě však dokazují, že maté bylo známé již před Kristem. Do Evropy je přivezli v 16. století jezuité.

Dnes je Yerba Maté symbolem i národním nápojem Jižní Ameriky. Pěstuje se v Argentině, Brazílii, Chile, Paraguay a Uruguay. Cesmína je stálezelený strom, který dorůstá výšky až 12 m. Sklízí se celé větve s listy. Nejlepší jsou listy staré 2 roky. Surovina se suší, rozmělňuje a nechává dozrávat po dobu nejméně 30 – 40 dnů při teplotě kolem 50°C. Konzumentům se dodává zelené nebo jemnější pražené.

Čaj obsahuje mnohem vyšší procentu kofeinu než káva a čaj (až 6,5%). Účinek kofeinu je však pozvolný. Této blahodárné síly využívali domorodci v obdobích hladu a při překonávání dlouhodobé fyzické námahy bez většího přísunu potravy.

A nejen to, maté je velmi lahodné, má příznivý vliv na koncentraci a práci mozku, přičemž srdce není zatíženo jako u konzumace kávy. Kromě kofeinu dodává tělu více než 20 aminokyselin, vitaminy B1 a B2 i C, zastoupeny jsou minerální látky (magnézium, mangan, vápník, železo a fosfor).

Yerba Maté má příznivý vliv při odbourávání tukových zásob v organismu, proto je často využíván při redukčních dietách. Omezuje pocit hladu a působí mírně projímavě i pro chronicky nemocné se zácpou.  Pravidelné popíjení Yerby Maté působí omlazujícím efektem na celý organismus. Není třeba mít strach ani u lidí, kteří trpí nespavostí.

Tradiční příprava maté je v kalabase (vysušený plod lagenarie) a poté se pije horké nebo ochlazené pomocí kovové slámky s maličkým sítkem na konci (bombillou).

Osvěžující nápoj si připravíme v konvici, do které nasypeme 2 – 3 čajové lžičky Yerba Maté a přelijeme mírně vroucí vodou. Necháme vyluhovat 3 – 4 minuty. Po 5 minutách však hořkne. Popíjíme po doušcích po celý den. Stejný materiál můžeme postupně použít až 3 x. K dochucení použijeme citron, pomeranč, rum, koňak nebo mléko.

Tee Drink Hot Drink Tea Infuser
Bru-nO / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *