Jak si pomoci k plochému bříšku

Jak se zbavit tuku na břiše a bocích? Vyřaďte z jídelníčku těchto osm potravin

Břišní tuk je často spojován se zvýšeným rizikem mnohých zdravotních potíží, jako je cukrovka, nemoci srdce, vysoký krevní tlak, mozková příhoda a dokonce i některé typy rakoviny. Konzumovat zdravé potraviny nestačí. K pěknému plochému bříšku se dopracujete pouze kombinací zdravé výživy a fyzické aktivity. Zaměříme se v tomto článku na stravu a to zejména na tu, která by se neměla na vašem jídelníčku objevovat, pokud toužíte po štíhlé postavě. Ano, to sebou přináší jistou oběť, ale dobrá zpráva je, že se seznámíte se zdravou alternativou, která vás povzbudí, oceníte i další nevyčíslitelné přínosy. Nabízíme kategorie osmi jídel, které jsou považovány za ty nejhorší pro nabírání břišního tuku. Některé více, jiné méně, ale i tak jsou stejnou hrozbou pro zbytek těla.

  1. Rafinované obiloviny

Obiloviny sice patří mezi zdravé potraviny, odborníky doporučovány, neboť dokážou snížit riziko srdečních chorob, podporují zdravé trávení a navíc pomáhají při udržování váhy. Ovšem musíte do svého jídelníčku zařadit správné typy obilovin, jinak začnete přibírat na váze. Vyhněte se tak bílému chlebu, bílé rýži a dalším potravinám s obsahem sacharidů, které procházejí procesem rafinace, během něhož přicházejí o velkou část své nutriční hodnoty. Takové jídlo vám málokdy dodá pocit plnosti. Delší pocit nasycení vám přinesou celozrnné potraviny, konečně se dostanete do stavu, kdy dochází ke snižování břišního tuku.

  1. Slazené nápoje

Slazené nápoje velkou mírou přispívají k nárůstu tuku v našem těle. Málokdo tuší, že se tyto tekuté kalorie promění na tuk. A jsou to právě tito zlotřilci, kteří představují velký problém s nadváhou v Evropě a USA. Harvardská škola veřejného zdraví ve své studii zjistila, že nemalý počet obézních lidí v Americe se denně nalévá velkým množstvím slazených nápojů typu limonády či džusy. Jedna láhev limonády obsahuje více než 200 kalorií, což se rovná jednomu cheeseburger z fast foodu. Navíc slazené nápoje zvyšují riziko cukrovky a srdečních chorob, takže se raději těmto nápojům obloukem vyhněte.

  1. Hydrogenovaný rostlinný olej

Obiloviny i oleje představují tuky, jež jsou pro naše zdraví přínosem, ale pouze v případě, že konzumujete náležitý druh. Hydrogenovaný rostlinný olej, jinak řečeno margarín, je plný trans tuků – nemá naprosto žádnou nutriční hodnotu pro naše tělo. Pouze obaluje potraviny kaloriemi, které náš žaludek neumí spálit a navíc zvyšují hladinu cholesterolu. Olivový olej a další zdravé tuky musíme konzumovat ve správné míře. A pokud toužíte opravdu zhubnout, trans tuky škrkněte ze svého jídelníčku.

  1. Tučné živočišné produkty

Zdraví prospěšné jsou tedy ty, které získáváme z prospěšných olejů, ořechů a ryb. Přestože saturované tuky z masa a mléčných produktů mají vyšší nutriční hodnotu než trans tuky, přesto i ony velkou mírou přispívají k množství tělesného tuku. Jsou to tuky z tučného masa, máslo, smetana a plnotučné mléko. Platí zde – méně znamená více.

  1. Smažená jídla
Přečtěte si také:  Zubních implantátů se nebojte. Na Praze 9 je zavádějí ambulantně a v lokální anestezii

Rychlé občerstvení je náš hrob, a smažená jídla jsou nejčastěji objednávaným jídlem. Chutné, ale převelice nezdravé. Zatímco jsou naše chuťové pohárky ve svém živlu, zbytek těla trpí a nabírá na tuku – krůček k obezitě, mozkové příhodě a rakovině. Nutriční hodnota těchto rychlých jídel je značně nízká. Množství vitamínů minimální s nestabilními mikronutrientami. Nebo vás lákají voňavé, krásně pocukrované koblihy? První krok za plochým bříškem je si místo nich koupit tyčinky, které jsou vyrobeny z karobu (alternativa kakaa nebo čokolády), oříšků či semínek nebo všeho dohromady.

  1. Alkohol

Ten asi málokdo v tomto seznamu očekával. Konzumace nadměrného množství alkoholu nutí naše játra pracovat naplno. Při snaze pořád filtrovat veškeré škodlivé látky může zapomínat na spalování tuků. A pokud alkohol zapíjíte slazenými nápoji a k tomu si přiobjednáte smažené jídlo – zapomeňte na ploché břicho. Jeden jediný drink obsahuje ohromné množství kalorií, často cukrů, které se rychle přeměňují na tuk.

  1. Těsto

Pečené dobroty zdobí jídelní stůl při všech významných událostech – narozeniny, Vánoce, Velikonoce atd., nejenže podtrhují sváteční atmosféru, ale také skvěle chutnají.  Co už nevidíme je vysoký obsah cukru a tuku, nedostatek proteinu – tuková bomba pro naše tělo. Žel i některé výše zmíněné tyčinky, jsou plné cukru. Vždy si přečtěte etiketu před tím, než se rozhodnete něco nakoupit a pilně hledejte zdravější alternativu. Ano, bude to asi hodně těžké nahrazovat koláče řeckým salátem, ale výsledek bude stát za to.

  1. Potraviny s vysokým obsahem soli

Slané výrobky – nejhorší přispěvatel k nadbytečnému tuku, navíc se nedají ani měřit v kaloriích. Sodík je v každém polotovaru, zlepšuje chuť a prodlužuje životnost potraviny. Zároveň vydatně přispívá k vašemu zakulacování.  Jak je to možné? Zadržuje vodu, zvýšená konzumace vede k nafukování a způsobuje nebezpečné výkyvy krevního tlaku. Schválně se v supermarketu zaměřte na některé potraviny a budete nemile překvapeni, kolik soli se v mnohých z nich nachází.

Závěrečná slova

Jaký je tedy nejlepší způsob, jak bojovat proti břišnímu tuku?  Je to tak jednoduché –  vyhnout se jeho vzniku. To znamená jíst zdraví prospěšné potraviny a cvičit. Dejte si pozor i na zaručené diety, které zahrnují potraviny, jež podporují tvorbu tukových zásob.

Hans / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *