Co se dobrého přihodí, pokud denně sníte sedm vlašských ořechů?

Ořechy vám jedinečným způsobem zkvalitní jídelníček. Obsahují hodně vlákniny, nenasycených mastných kyselin a silných antioxidantů. Mnozí lidé jsou si toho dobře vědomi, ale přesto ořechů konzumují velmi málo. Podle statistik Evropan v průměru pojí jen asi 12 gramů ořechů a to ještě ani nejsou vlašské ořechy, ale arašídy.

Vlašský ořech – šampion mezi ořechy

Joe Vinson, PhD, profesor chemie na Univerzitě v Scrantonu, se zajímal o účinky na naše zdraví u různých surových i pražených ořechů. A došel k závěru, že čím více ořechů budeme konzumovat tím lépe a že existuje jeden druh ořechu, který v zdravotních přínosech předčí všechny ostatní. Řeč je o vlašských ořeších, které pokořily pistácie, mandle, pekanové, brazilské, lískové, i makadamové ořechy. Antioxidanty ve vlašských ořechách mají až 15 krát silnější účinek než vitamin E, který je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů. Konzumovat se musí syrové a neoloupané (90% antioxidantů se nachází právě ve slupce ořechů), u pražených ořechů se sníží jejich nutriční hodnota.

Zdravotní přínosy vlašských ořechů

Zlepšují náladu a snižují riziko chronického oxidačního stresu, srdečních chorob a některých druhů rakovin.  Pravidelným pojídáním ořechů obnovíte hormonální rovnováhu.   Vlašský ořech svým tvarem připomíná lidský mozek a přitom skutečně činnost mozku stimuluje, což je velice zajímavé.  Dále si ceníme jeho protizánětlivé vlastnosti, pomáhají při léčbě artritidy, dny atd.  A zejména ženy, které touží být, co nejdéle mladé by si měly vlašské ořechy oblíbit, brání totiž stárnutí, řádí se mezi top 10 potravin účinných proti vráskám. A to vše, pokud budete denně konzumovat sedm vlašských ořechů denně, to je odhad Dr. Vinsona. Získá vaše tělo dostatečný objem zdravých tuků, vitamínů skupiny B, vitamínu C, bílkovin, fosforu, draslíku, hořčíku a železa.

Přečtěte si také:  K čemu se hodí filtrační láhve a proč si jednu pořídit?

Nepravdy o konzumaci ořechů

Někteří lidé se zbytečně bojí jejich vysokého obsahu tuků. Je třeba si uvědomit, že jde o zdravé polynenasycené a mononenasycené tuky, které v žádném případě neucpávají cévy, navíc jsou ořechy nesmyslně spojovány s chronickými onemocněními či přibíráním na váze.

Jak vybírat vlašské ořechy v obchodě?

Vybrat dobré vlašské ořechy není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vybírejte pouze celé ořechy s neprasklou skořápkou, těžké na dotek. Pokud je skořápka flekatá, tak jádra ořechů zahnívají. Ořechy se prodávají i vyloupané, v tomto případě se hlavně zajímejte, zda jsou čerstvé, pokud jsou scvrklé, tak asi moc čerstvé nebudou. A jelikož obsahují velké množství polynenasycených tuků, jsou náchylné ke zkáze, proto je vždy skladujte v chladničce ve vzduchotěsných obalech, maximálně po dobu šesti měsíců. Pokud je zmrazíte, vydrží rok stejně tak, budete-li je skladovat ve skořápce na tmavém, chladném a suchém místě.

Tappancs / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *