Meloun jako základ pro dietní jídelníček

Meloun obsahuje až 94% vody, mnoho vitamínů a minerál a přírodní cukr jako je fruktóza a sacharóza. Sto gramů melounu tak obsahuje pouze 80 – 110 KJ a je to tedy ideální základ pro dietní jídlo. Můžete vyzkoušet jak je účinná melounová dieta, nebo několik zajímavých receptů na jídla z melounu, které vás nadchnou!

Recepty na jídla z melounu

Meloun je možné kombinovat s mnoha dalšími potravinami. Tak například cukrový meloun se dá ideálně kombinovat s parmskou šunkou, lososem, sladkým vínem. Obecně je meloun možné kombinovat téměř se všemi druhy ovoce a zeleniny, a také s velkou většinou mléčných výrobků, nebo dokonce s masem.

Recepty z melounu: Melounová polévka

Recept na melounovou polévku se skládá ze žlutého cukrového melounu, balsamikový ocet, čerstvá máta, sherry a parmská šunka. Melounovou polévku pak připravíme tak, že středně velký meloun (cca 1,5 kg) zbavíme kůry a semínek a nakrájíme na menší kousky. Připravené kousky melounu pak dáme do mixéru, doplníme cca 10 dcl vody, jedna lžíce balsamikového octa, několik lístků čerstvé máty, dvě velké lžíce sherry. Vše rozmixujeme a přibližně na 4 hodiny necháme odstát v ledničce. Poté vyndáme a servírujeme společně s plátky parmské šunky.

Přečtěte si také:  Pečivo a dietní jídelníček, ano či ne?

Recepty z melounu: Melounový salát

Pro recept na melounový salát budeme potřebovat alespoň dva druhy melounu. Měli byste mít jak vodní meloun (červená dužina) tak i cukrový meloun (žlutá dužina). Dále také budeme potřebovat jahody, nektarinku nebo broskev, banán, mango a citrón. Všechno ovoce musí být čerstvé. Ovoce nakrájíme na malé kousky přičemž 1/3 tvoří cukrový meloun, 1/3 vodní meloun a 1/3 ostatní ovoce. Salát můžeme doplnit bílým jogurtem.

Recepty z melounu: Melounový koktail

Tento recept na melounový koktejl vyžaduje ¼ menšího vodního melounu (meloun s červenou dužinou), šťávu z limetky, 1 býlí jogurt. Vodní meloun zbavíme kůry a všech pecek a nakrájíme na malé kousky. Společně se šťávou z limetky a jogurtem rozmixujeme do tekutého stavu a podáváme vychlazený.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *