Kopřiva dvoudomá – léčivka, která je vždy po ruce

Bylinka, která je často považována za nežádoucí plevel. Pro děti rostlinka, kterou vždy obloukem obcházejí. Pro bylinkáře jedna z nejléčivějších rostlin. Též nazývána „český žen-šen“. Obsahuje velké množství vitamínů (A, B1, B2, B3, B6, C, K) a minerálních látek jako železo, fosfor, vápník, křemík či magnesium.

Kopřiva se přidává do krmiva pro drůbež. Nasušená kopřiva se využívá v zimě pro králíky, a především pro kojící králíčice. Vylouhovaná kopřiva poslouží jako skvělé hnojivo pro rostliny. Chrání rostlinu proti mšicím. Kvete od června do října. Najít ji nebude těžké, vyskytuje se na území celé České republiky. Místa výskytu kopřiv jsou pole, zahrady, okolí cest, atp. Kopřivě se daří v zemině bohaté na dusík. Dá se najít celosvětově, jen v tropické Africe a Jižní Americe se nevyskytuje.

Kopřiva dvoudomá  – uplatnění

Léčitelství

  • léčí ekzémy, vyrážky, popáleniny, opařeniny, zastavuje krvácení, napomáhá k urychlení hojení ran, zmírňuje alergické příznaky, únavu, tlumí bolesti hlavy, nespavost, působí močopudně, protizánětlivě, vhodná do koupele při bolestech páteře, bolestech kloubů, pomáhá proti otokům, na revma, čistí krev, prevence ledvinových kamenů, při potížích se zvětšenou prostatou, odstraňuje nežádoucí pachy a pocení.
Přečtěte si také:  Poklad, který skrývají semínka, ořechy a luštěniny

Kosmetika

  • vhodná na mastící se pleť, zabraňuje vypadávání vlasů.

Kuchyně

  • čaj, saláty, polévky, sirupy, šťávy, nádivka, špenát.

Příprava kopřivového špenátu

Spaříme listy kopřiv. Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibulku. Přidáme listy kopřivy a prolisovaný česnek. Podusíme, pro zjemnění přidáme mléko nebo smetanu. Krátce před dokončení přimícháme vejce. Osolíme a opepříme. Kopřivový špenát můžete připravit společně s opravdovým špenátem. Při přípravě jen přidáte ke kopřivovým lístkům listy špenátové.

První pomoc při popálení kopřivou

Postižené místo neškrábeme. Poranění omyjeme vodou a po pár minutách můžeme i mýdlem. Pokud máme po ruce jiné rostlinky, potřeme místo popálení šťávou ze šťovíku, aloe vera nebo mátou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *