Luštěniny

Luštěniny a dietaLuštěniny – tedy především čočka, fazole, hrách nebo sója jsou vhodným doplňkem pro každý dietní jídelníček. Díky vysokému obsahu bílkovin a sacharidů vás luštěniny výborně zasytí, a kalorie, které obsahují luštěniny, budou v konečném součtu znamenat nižší energetický příjem než u běžných potravin

Luštěniny – kalorie

Luštěniny by určitě měl obsahovat zdravý jídelníček. Hodí se také téměř pro všechny redukční diety. Kalorie, které obsahují luštěniny, se pohybují okolo 330 kilo kalorií na 100 gramů (čočka 325 Kcal, fazole 330 Kcal, hrách 335 Kcal, sója 445 Kcal, více viz. kalorická tabulka luštěniny)

Luštěniny – dietní jídelníček

Luštěniny jsou velmi bohaté na bílkoviny a mají i vysoký obsah sacharidů. Jejich glykemický index je ale poměrně nízký, proto vás jídla obsahující luštěniny spolehlivě zasytí na dlouhou dobu. Luštěniny jsou tak velmi vhodným doplňkem pro zdravý a dietní jídelníček.

Luštěniny je možné kombinovat se zeleninou (zeleninové saláty) nebo s těstovinami. Luštěniny dokáží pokrýt podstatnou část potřeby bílkovin a mohou tak nahradit větší část masa a masných výrobků na jídelníčku

Přečtěte si také:  Melounová dieta

Jak vařit z luštěnin?

Mnoho lidí má z luštěnin strach kvůli tomu, že luštěniny nadýmají. Tomu je ale možné předcházet. Velmi důležité je, abyste luštěniny dobře uvařili. Většina luštěnin by se měla vařit alespoň hodinu. Nadýmavost luštěnin je také možné snížit tím, že je před vařením namočíte do vody. Poté vodu vylejete a luštěniny vaříte v nové vodě. Snížení nadýmavosti luštěnin je také možné dosáhnout přidáním některých bylinek jako je například kmín, anýz, libeček, majoránka, bazalka nebo třeba estragon.

Luštěniny také nemusí být jen vařená jídla. Naklíčené luštěniny jsou vhodným doplňkem do zeleninových salátů. Naklíčené luštěniny obsahují poměrně hodně vitamínu C. Můžete je také přidávat do polévek, zapékaných jídel, mají využití v mnoha různých receptech.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *