Ovocné redukční diety: Banánová dieta

Banánová dieta se proslavila před několika lety, kdy se tato dieta objevila v Japonsku a následně byla hodně diskutována po celém světě. Když pomineme příběhy o tom, jak banánová dieta pomohla někomu zhubnout o dvacet kilo a více, je pravda, že banánová dieta funguje a může Vám pomoci zhubnout.

Banány a dieta?

Mnoho lidí je přesvědčeno, že banán není příliš dietní potravina. Banány totiž patří mezi nejsladší druhy ovoce. Obsah cukru mají banány přibližně 21 g na 100 g banánu. Tedy téměř 20 procent hmotnosti banánu jsou cukry. Jedná se ale o rostlinné cukry. Zbytek tvoří především voda (až 75g na 100 gramů hmotnosti) a dále vláknina a velké množství minerálů a vitamínů. A o ty jde u banánové diety především. Banány také patří mezi potraviny se středním glykemickým indexem.

Banány a kalorie

Průměrný banán má hmotnost 120 – 200 gramů. Obsah energie (kalorie) se tak pohybuje v rozmezí 480 KJ – 800 KJ. To představuje 114 – 190 kalorie na jeden banán. Průměrný člověk by měl každý den sníst potraviny, které mají přibližně 2300 kalorie (resp. Kcal, kilo kalorie). Znamená to tedy, že v průběhu dne (pokud byste jedli jen banány) můžete sníst 12 – 20 banánů. Vzhledem k tomu, jak jsou banány syté, existují dokonce varianty, kdy je banánová dieta složené pouze z banánů (taková dieta, ale může být jen na krátkou dobu, samotné banány určitě netvoří vyvážený jídelníček)

Banánová dieta – jak to funguje?

Banánová dieta je postavena tak že jídelníček se skládá z banánů a normálního jídla. Banánová dieta má několik pravidel, ale platí, že celý jídelníček není striktně předepsán a můžete si jej přizpůsobit tomu, co vám vyhovuje. Mezi hlavní podmínky, proto, aby byla banánová dieta úspěšná při hubnutí, je to, že ráno musíte jíst pouze banány a vodu. Jídelníček banánové diety tedy začíná tak, že si ráno dáte jeden banán (nebo i více) a ten zapijete obyčejnou vodou (správně by měla mít pokojovou teplotu). V průběhu dne si pak můžete dát běžné jídlo (oběd, večeře), během dne byste pak měli sníst další banány jako dopolední a odpolední svačinu. Poslední jídlo by mělo být snědeno nejpozději v 18 hodin.

Přečtěte si také:  Banány

Je banánová dieta úspěšná?

Je opravdu možné, aby banánová dieta pomohla zhubnout? Nebo je to jen další ovocná dieta, při které se budete trápit hlady? Vzhledem k tomu že jídelníček banánové diety zahrnuje dvě běžná jídla (i když by se pochopitelně nemělo jednat o nějakou kalorickou bombu typu knedlo vepřo zelo), tak toto dieta není tak zdraví škodlivá jako jiné drastické redukční ovocné diety jako třeba melounová dieta nebo ananasová dieta či dieta modelek, které mají na jídelníčku jenom ovoce. (jak již ale bylo zmíněno výše, i banánová dieta existuje v „drastické“ podobě kdy se jí pouze banány).

Pokud máte rádi banány, tak není důvod proč si nevyzkoušet, jestli vám banánová dieta pomůže zhubnout. Můžete si vyzkoušet modelový jídelníček na 7 dní pro banánovou dietu, který najdete v sekci dietní recepty, a uvidíte, jestli vám banánová dieta vyhovuje.

2 comments

  1. Ahojky, zkoušel jste někdo tuhle banánovou dietu? Moc se mi nezdá že by to mohlo fungovat. Jestli s tím někdo máte nějaké praktické zkušenosti tak napište …

    1. Vyloženě banánovou dietu jsem nikdy nedržela, ale banány si dávám dost často, když to vhodně zkombinuješ, tak je to určitě dobrý doplněk dietního jídelníčku, nemusí to být pořád jen samá zelenina a pečivo 🙂

  2. Držím bananovku dnes třetím dnem a kilco mám určitě dole. Střeva se pekne čistí. Vysadila jsem k tomu všechny živočišné produkty a jin do toho hodně zeleninu a jednou,,nebo dvakrát denně ai dám ryzí, nebo černý chléb. Denně sním tak 10 banánů. Je to zajímavé.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *