Banány

Banány - ideální dietní poravinaBanány, to není jen žluté tropické ovoce, ale je to i výborná dietní potravina, která vám pomůže zhubnout. Banány a banánová dieta je jedním ze spolehlivých způsobů jak začít zhubnout a shodit pár kilo. Proč jsou ale banány tak vhodné pokud držíte dietu. A jak jsou na tom banány a kalorie?

Banány jako ovoce

Banány patří mezi nejoblíbenější druhy tropického ovoce. Každý rok se na celém světě vypěstuje a sní 12 miliónů tun banánů. (jen pro představu, jeden banán váží průměrně 120 – 200 gramů, takže celkem lidé sní asi 80 miliard banánů, tedy každý člověk sní ročně průměrně minimálně 13 banánů)

Banány tvoří ze 75 procent voda. Dalších skoro 20 procent váhy, kterou mají banány, připadá na cukry. Zbytek je pak vláknina, minerály a vitamíny. Banány mají pouze 0,1 gramu tuku na 100 gramů váhy. Mají také 1,2 gramu bílkovin. Banány patří mezi nejsladší druhy ovoce, jejich glykemický index se pohybuje na střední úrovni, samotné banány by tedy nebyly příliš dietní potravina, z důvodu poměrně rychlého trávení.

Banány jsou bohaté na vitamíny – najdete v nich především vitamín C, dále pak vitamín E, vitamín D, vitamíny skupiny B (B6 a B12) a také látky jako karoten, niacin, riboflavin nebo thiamin. Banány jsou také velmi bohaté na minerály. Tím je především draslík, kterého mají banány až 400 mg na 100 gramů váhy. Dále obsahují banány fosfor, kalcium, sodík a magnézium. Mají také malé množství mědi, zinku, manganu a železa.

Banány a dieta

Banány jsou výborná dietní potravina. Samotné banány by vás sice dlouho neuživily, ale je velmi vhodné banány kombinovat s dalšími druhy ovoce a dalšími potravinami. Jeden banán má jen 114 kalorie. A při tom už jeden banán vás dokáže poměrně spolehlivě zasytit. Banány mají střední glykemický index, takže není úplně vhodné jíst banány samotné, protože tělo je tráví poměrně rychle a po banánech rychle vyhládne. Pokud ale banány zkombinujete například s nízkotučným jogurtem, nebo si uděláte banánový koktejl (bez cukru) nebo si dáte celozrnné pečivo třeba s tvarohem a doplníte toto jídlo o banán, budete mít plnohodnotné dietní jídlo, které má nízké kalorie a přitom obsahuje mnoho vitamínů a minerál a spolehlivě vás zasytí na dlouho dobu.

Přečtěte si také:  Kalorie masné výrobky

Látky, které obsahují banány, mají velmi prospěšný efekt na vaše tělo. Minerály prospívají srdci a oběhové soustavě, je prokázáno, že banány pomáhají snižovat stres a také že ovlivňují metabolismus.

Banány a kalorie

Banány obsahují přibližně 400 KJ na 100 gramů hmotnosti. Průměrná váha banánu se zpravidla pohybuje v rozmezí 120 – 200 gramů. Jeden průměrný banán, tedy může mít (podle váhy) zhruba od 114 až 190 kalorie. Vzhledem k tomu, že až 75 % hmotnosti banánu je voda, patří banán spíše mezi nízkokalorické potraviny. Jak již bylo zmíněno výše, banán je poměrně hodně sladký a díky tomu má i vyšší glykemický index. Toho se ale nemusíte bát. Pokud si vhodně sestavíte dietní jídelníček, banány vám pomohou ušetřit kalorie.

Banány – související odkazy:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *