Coffee Cup Drink Caffeine Espresso  - KrzysiekWrobel / Pixabay

Vyzkoušejte netradiční způsoby přípravy kávy. Který si oblíbíte?

Nemáte-li příliš času nazbyt, zřejmě raději stisknete tlačítko kávovaru a necháte si chutnou kávu připravit jaksi automaticky. Ve chvílích volna ale rozhodně vyzkoušejte některý z alternativních způsobů přípravy kávy, který vám dokáže přivodit netradiční chuť i zážitek. Je to trochu pracné, ale to minimum námahy za to stojí.

Pravá turecká káva

To, co se v našich zemích považuje za tureckou kávu, je jí ve skutečnosti na hony vzdáleno. Opravdová turecká káva totiž vzniká propařováním ve speciální konvičce zvané džezva. Tímto způsobem vznikne jeden z nejsilnějších druhů kávy s vysokým obsahem kofeinu. K propařování si ale můžete vybrat také kávu bez kofeinu a tím tak snížit nežádoucí účinky tohoto nápoje na vaše zdraví.

Ruční stlačení je opravdu snadné

Mezi nejsnazší způsoby přípravy kávy patří french press. Na ten si budete muset pořídit speciální konvičku se sítkem, kterým oddělíte lógr od kávy. Na french press je potřeba spíše hrubě mletá káva, jejíž zrníčka neprojdou sítkem zpět do nápoje. Voda by měla mít teplotu mírně pod bodem varu a po zalití je ideální nechat nápoj louhovat maximálně 5 minut. Poté pomalu stlačte sítko ke dnu nádoby, čímž se lógr oddělí od kávy a je hotovo. Takto připravenou kávu ihned nalijte z konvičky do hrnků či skleniček, aby nedošlo k nadměrnému přeextrahování.

Přečtěte si také:  Zdraví prospěšný japonský čaj Matcha

Aeropress zachová v kávě i jemné chuťové tóny

Tato metoda je velmi podobná předchozímu french pressu, protože je také založena na stlačení kávy za její současné filtrace. Na aeropress budete potřebovat speciální pressovač, který se skládá z plastového válce, pístu a sítka s filtrem. Kávu bude lepší zvolit jemně mletou. Nasypte ji na sítko na dno válce, na které jste předtím položili filtrační papír, a zalijte horkou ale ne vroucí vodou. Pořádně zamíchejte a nečekejte na louhování. Na válec okamžitě nasaďte píst, i s ním postavte válec na hrnek a začněte pomalu stlačovat. Káva začne vespodu sama vytékat. Káva z aeropressu je na rozdíl od té z french pressu výraznější, ale zároveň má lahodnější chuť. Tato metoda přípravy totiž v kávě ponechá i její jemné chuťové tóny, které jsou v kávě z french pressu překryty hořkostí.  Abyste si svůj šálek kávy opravdu vychutnali, nezapomeňte na něco sladkého na zub. Co ke kávě? Například výborné máslové sušenky anebo jablečný závin.

Coffee Beans Coffee Bowl Spoon  - IT-STUDIO / Pixabay
IT-STUDIO / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *