Únava: Co ji způsobuje? A jak se s ní můžete jednou pro vždy vypořádat?

S únavou se během svého života potká téměř každý, a to bez ohledu na věk či pohlaví. Její projevy však mohou doprovázet i další příznaky jako je bolest hlavy či svalové křeče. V takovou chvíli byste měli zpozornět a přesvědčit se, zda netrpíte nedostatkem hořčíku.

Co je to hořčík?

Hořčík je minerální prvek známý také pod názvem magnezium. Jedná se o jeden ze základních prvků, bez kterého se naše tělo a organismus neobejde. Jako většinu minerálních látek a vitamínů ho můžeme přijímat i prostřednictvím běžných potravin.

Vysokým obsahem hořčíku disponuje:

  • špenát
  • mandle
  • kešu
  • dýňová semínka

Jak se projevuje nedostatek hořčíku?

Pokud pociťujete únavu a bolest hlavy, můžete si být jistí, že se ve většině případů bude jednat o nedostatek hořčíku. Ten se projevuje i dalšími symptomy jako jsou například opakované křeče, které mohou brzy být velmi bolestivé. Objevit se může i nespavost, která se následně projeví i na míře únavy. V neposlední řadě je nedostatek hořčíku spojený i s nervozitou a podrážděností.

Přečtěte si také:  Češi ochranu před sluncem zanedbávají, ukázal průzkum společnosti dm drogerie markt

Proč a jak byste měli hořčík užívat?

Pokud se u vás alespoň jeden ze zmíněných symptomů projevil, měli byste začít hned jednat a pokusit se doplnit svému tělu dostatek hořčíku. Začít můžete u změny svého jídelníčku, kdy do něj zařadíte například pravidelnou konzumaci jedné z potravin bohaté na hořčík. Dobrou volbou může být například hrst kešu ořechů či mandlí každé ráno.

Pro vyřešení akutních problémů však existuje mnohem efektivnější alternativa. Na trhu můžete najít desítky doplňků stravy, které obsahují vysoké dávky hořčíku. Může se jednat jak o tablety, tak i prášek rozpustný ve vodě. Pozor byste si měli dát na dávkování. Denní dávka hořčíku by se měla u zdravého jedince pohybovat okolo 300 mg. Vyšší dávky jsou pak doporučovány hlavně pro sportovce a osoby s onemocněním nervové soustavy.

Únava: Co ji způsobuje? A jak se s ní můžete jednou pro vždy vypořádat?
Únava: Co ji způsobuje? A jak se s ní můžete jednou pro vždy vypořádat?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *