Únava: Co ji způsobuje? A jak se s ní můžete jednou pro vždy vypořádat?

S únavou se během svého života potká téměř každý, a to bez ohledu na věk či pohlaví. Její projevy však mohou doprovázet i další příznaky jako je bolest hlavy či svalové křeče. V takovou chvíli byste měli zpozornět a přesvědčit se, zda netrpíte nedostatkem hořčíku.

Co je to hořčík?

Hořčík je minerální prvek známý také pod názvem magnezium. Jedná se o jeden ze základních prvků, bez kterého se naše tělo a organismus neobejde. Jako většinu minerálních látek a vitamínů ho můžeme přijímat i prostřednictvím běžných potravin.

Vysokým obsahem hořčíku disponuje:

  • špenát
  • mandle
  • kešu
  • dýňová semínka

Jak se projevuje nedostatek hořčíku?

Pokud pociťujete únavu a bolest hlavy, můžete si být jistí, že se ve většině případů bude jednat o nedostatek hořčíku. Ten se projevuje i dalšími symptomy jako jsou například opakované křeče, které mohou brzy být velmi bolestivé. Objevit se může i nespavost, která se následně projeví i na míře únavy. V neposlední řadě je nedostatek hořčíku spojený i s nervozitou a podrážděností.

Proč a jak byste měli hořčík užívat?

Pokud se u vás alespoň jeden ze zmíněných symptomů projevil, měli byste začít hned jednat a pokusit se doplnit svému tělu dostatek hořčíku. Začít můžete u změny svého jídelníčku, kdy do něj zařadíte například pravidelnou konzumaci jedné z potravin bohaté na hořčík. Dobrou volbou může být například hrst kešu ořechů či mandlí každé ráno.

Přečtěte si také:  Máte potíže s únavou? Víme, jak si zajistit kvalitní spánek

Pro vyřešení akutních problémů však existuje mnohem efektivnější alternativa. Na trhu můžete najít desítky doplňků stravy, které obsahují vysoké dávky hořčíku. Může se jednat jak o tablety, tak i prášek rozpustný ve vodě. Pozor byste si měli dát na dávkování. Denní dávka hořčíku by se měla u zdravého jedince pohybovat okolo 300 mg. Vyšší dávky jsou pak doporučovány hlavně pro sportovce a osoby s onemocněním nervové soustavy.

Únava: Co ji způsobuje? A jak se s ní můžete jednou pro vždy vypořádat?
Únava: Co ji způsobuje? A jak se s ní můžete jednou pro vždy vypořádat?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *