Matcha Powder Fresh Green Powder

Zdraví prospěšný japonský čaj Matcha

Jestliže patříte mezi milovníky kvalitních a chutných čajů, potom jste již určitě slyšeli o japonském čaji Matcha. Jedná se o jeden z nejstarších čajů, který má svůj původ v Japonsku.

Forma tohoto čaje je mletá a již více než 800 let je využíván během buddhistických ceremonií.

Způsob přípravy tohoto lahodného čaje

Čaj nejprve rozdrtí, aby vznikl prášek žlutozelené barvy. Tento prášek se následně šlehá s vodou a ve výsledku vzniká výborný a jedinečný nápoj. V současné době se tento druh čaje často přidává do zelených čajů, ale i do čokolád, zmrzlin a také do různých nápojů připravených z ovoce. Matchu můžete také využít v kuchyni a to při pečení.

Bohatá historie lahodného nápoje

Až do 3. století našeho letopočtu sahá historie tohoto japonského druhu čaje. V tehdejší době se ovšem čaj využíval spíše díky svým léčebným účinkům, a to konkrétně k léčení otoků, horečky či dalších onemocnění.

Čaj matcha se dostal do Číny coby dar pro buddhistické duchovní a také pro vysokou šlechtu. Právě v roce 1191 mnich Eisai zjistil, že matchu lze popíjet coby výborný nápoj. Matcha tedy přestala být chápána pouze ve smyslu léku, jak tomu bylo dříve.

V Japonsku se pití čaje matchy rychle rozšířilo a matcha se stala velmi oblíbeným nápojem. Samurajové vybudovali i rituál zeleného čaje, jehož cílem bylo dostat klid a harmonii do života lidí. I v dnešní době se s tímto rituálem můžeme setkat.

Pozitivní účinky na naše zdraví

Kromě své vynikající chuti se čaj matcha vyznačuje také pozitivními účinky na lidské zdraví. Jeho konzumace probíhá tak, že se nejdřív jeho listy po vyluhování šlehají s vodou a až následně se nápoj vypije. V nápoji je tak přítomno mnoho minerálů, vitamínů, ale také i vlákniny. V tomto druhu čaje je navíc přítomno i mnoho druhů aminokyselin, které jsou obsaženy pouze v tomto druhu čaje.

Přečtěte si také:  V zimě je ten pravý čas na ořechy

Čaj dále obsahuje i látku, která se vyznačuje velice podobnými účinky jako kofein, nicméně není tak závadná pro zdraví člověka. Konzumace matchy je doporučována především lidem, kteří se snaží o zdravý životní styl, dále lidem, kteří se snaží zhubnout či studentům, kteří se během zkouškového období potřebují lépe soustředit na učivo.

Matcha Latte Hot Matcha Beverage
dungthuyvunguyen / Pixabay

Jak se Matcha zpracovává?

Výborná a kvalitní chuť matchy je způsobena především jeho metodou zpracování. Čajové plantáže, na kterých se matcha pěstuje, jsou měsíc před termínem sklizně zakryty plachtami. Cílem je snížit minimálně o 50 % dopad přirozeného denního světla. Následně se ručně sbírají ty nejkvalitnější lístky matchy, spaří se, usuší a nakonec se nařežou. Musí se také odstranit stonky a žilky.

Listy matchy se potom nadále suší a potom se uskladňují velmi často do mrazících boxů. Tento způsob uskladnění totiž zajišťuje kvalitu a dokonalou chuť tohoto nápoje. Je zřejmé, že čajové lístky lze potom různými způsoby zpracovat, záleží, který druh čaje chce člověk mít.

V případě, že byste si přáli mít klasický čaj Matcha, bylo by nutné pracovat na jednom mlecím kameni. Za hodinu práce byste potom získali zhruba jednu unci matchy. U tohoto druhu čaje hraje velmi důležitou roli jeho chuť, nutriční profil, ale i jeho zabarvení. Matcha se vyznačuje sladkou a jemnou chutí a smaragdově zeleným zbarvením.

Kvůli velkému množství L-theaninových aminokyselin je mezi odborníky na výživu velice pozitivně hodnocen i nutriční profil matchy. Jak již bylo zmíněno v textu výše, matcha se z hlediska energetické stránky velmi podobá kávě, na rozdíl od ní, se ale jedná o zdravý a nezávadný nápoj. Proto je tento nápoj doporučován všem věkovým kategoriím, s výjimkou dětí.

Tea Matcha Green Tea Japanese
owencarver / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *